Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka hesabı bloke kaldırma işlemi milyonlarca banka müşterisinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Banka hesabı bloke nasıl kaldırılır ve banka hesabına koyulan blokeyi kaldırma yöntemleri nelerdir sorularının yanıtları yazımızda...

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Türkiye'de bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren bankalar, kendilerine ya da devlete borcu olan müşterilerinin banka hesaplarına zaman zaman bloke koyabilmektedir. Ödeme vadesi üzerinden uzun zaman geçmiş ve hala ödenmeyen borçlar için banka hesaplarına bloke koyulmaktadır. Bu bloke koyma işlemi, banka hesabında bulunan para tutarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Nitekim eğer ödenmesi gereken borcunuz yüksek meblağlara ulaşmışsa, bankalar hesabınızda bulunan tutarın tamamına bloke uygulayabilmektedir. Bunun yanı sıra borcunuz ufak bir meblağ ise bu durumda bankada  bulunan hesabınızın belirli bir miktarına bloke koyulabilir.

Banka Hesabına Neden Bloke Uygulanır?

Bankalar ve devletin resmi kurumları, genel olarak alacaklarını çok daha hızlı bir şekilde tahsil etmek için pratik yöntemleri uygulamaktadır. Örneğin bir banka, ödemeniz gereken borçlarınızı tahsil etmek için sizi icra dairesine vererek para ve zaman kaybetmek yerine doğrudan banka hesaplarınızda bulunan paranıza bloke koyarak borcunu tahsil etme yöntemine başvurmaktadır. Banka hesabına uygulanan bloke işlemi, bankaya ya da devlet dairelerine olan borcunuzun tutarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Hesabına Konulan Blokeyi Kaldırma

Banka hesaplarına konulan blokeyi kaldırmak için, borçlu kişinin ilk olarak banka hesabına bloke koyan resmi kurum ya da bankayla iletişime geçmesi gerekmektedir. Genellikle banka hesaplarına bloke işlemi uygulayanlar devletin resmi kurumları olmaktadır. Örneğin ödenmemiş vergi borcunuz yüzünden banka hesaplarınıza bloke koyulabilir. Özellikle vergi daireleri son dönemde alacakları için borçluların hesaplarına e-haciz yöntemi ile bloke uygulamaktadır. Vergi daireleri gibi pek çok devlet dairesi de bu yöntemi tercih etmektedir.

Hesabınıza bloke koyan kurumla direkt olarak bir görüşme sağlayarak kapak tutarını öğrenmeniz gerekmektedir. Kapak tutarı, söz konusu borcun kapanması için ödenmesi gereken tutardır. Bu ödeme bir nevi kredi kartı asgari borç ödeme gibi işleve sahiptir. Dolayısıyla blokeyi uygulayan kuruma, bu ödemeyi peşin olarak yapmanız durumunda, ödeme yaptığınıza dair bir yazı alabilirsiniz.

Hesabınıza bloke koyulan bankaya giderek, borcu ödediğinizi gösterir belge ile hesabınıza koyulan blokeyi kaldırabilirsiniz. Bu evrakta borcun ödendiği ve hesapta uygulanmış olan blokenin kaldırılması için gerekli şartların oluştuğuna dair bildirim yer almaktadır. Banka hesabına koyulan blokenin en hızlı ve pratik bir şekilde kaldırma yöntemi bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

Başka Hesap Açarak Blokeden Kurtulmak Mümkün Mü?

Borçlu vatandaşların merak ettiği bir diğer konu da farklı bir bankaya giderek hesap açmak ve bu hesap üzerinden para transferleri işlemlerini yapmanın mümkün olup olmadığıdır. Bloke olan hesabınız dışında başka bir bankaya da kişisel hesap açabilirsiniz. Bu hesabınız üzerinden para yatırmak, para çekmek ya da transfer etmek gibi işlemleri bloke engeli olmadan yapabilirsiniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER