Bankalar Artık Şu Özel Bilgilerinizi de Görebilecek

Bankalar bildiğiniz üzere KKB sisteminden tüm kredi ürünlerinin kullanım performanslarını görebiliyor. Bunlara istinaden yakın bir zamanda KKB sisteminin yanı sıra TELKO denilen bir alt yapının da bankacılık ekranlarında görünmesiyle tüm telefon faturalarınızın da zamanında ödenip ödenmediği veya icralık olup olmadığı da kayıtlarda görünmeye başlandı.

Bankalar Artık Şu Özel Bilgilerinizi de Görebilecek

Geçtiğimiz aylarda bankacılık sistemine entegre edilen TELKO sistemi ödenmeyen telefon faturalarının da kredi almaya engel olduğunu analiz ettik. Bundan sonra faturalarını zamanında ödemeyen tüketicilerin kredi alma yolunda büyük sorunlar yaşayacağını şimdiden belirtmek isteriz. Normal şartlarda sadece ödenmeyen kredi ve kredi kartlarının kredi sicilini etkilediğini zaten biliyorduk ancak bundan sonra icralık dosyalarınız ve ödemeyen faturalarında büyük ölçüde kredi almaya engel olacağını unutmayın. Findeks sistemine her ne kadar dahil olup sistem ekranında görünmese de bu bilgiyi artık bankalar ekranlarını açıp sorgulattığında rahatlıkla anında görebilecekler bu yüzden fatura ödemelerinize daha fazla özen göstermeniz gerektiğini lütfen unutmayınız.

Kredi alma yolunda 0-1900 kredi notu aralığına bakan ve bunu referans alan bankalar, 29.09.2020 tarihinde aktif rasyosu oranını eskiye getirmesiyle bankalar şu günlerde kredi vermeme yolunda karar almışlardır. Bu yüzden ekim kasım aralık aylarında bankalara kredi için gitmemenizi öneriyoruz.

FUAT ÇAKMAK /Finansal Danışmanlık

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER