Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Türkiye’de milyonlarca kredi kartı müşterisi ve kredi borcu olan vatandaş, borçlarını zamanında ödeyemedikleri için bankalar tarafından kara listeye alınıyor. Peki, bankaların kara listesinden nasıl çıkılır, yöntemleri nelerdir? İşte detaylar…

Vatandaşların bankalar ile olan ilişkileri, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) adı verilen kurum tarafından kayıt altına alınmaktadır. Vatandaşların bankalardan çektikleri konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerini ödeme düzenleri, kullandıkları kredi kartları ve bu kartların taksitleri, bireysel çekler gibi bankacılık işlemleri, KKB tarafından düzenli olarak sisteme işlenmektedir. Eğer vatandaşlar söz konusu bankacılık işlemlerinde, yükümlülüklerini zamanında yerine getirmezse bankaların “kara liste” adını verdikleri listeye kayıt edilmektedirler. Dolayısıyla ödemelerinizi düzenli gerçekleştirmediğinizde halk arasında kara liste olarak adlandırılan listeye düşme olasılığınız artacaktır.

Kara Listeye Neden Girilir?

Kullandığınız kredi kartları ya da bankalardan çektiğiniz bireysel kredi ürünlerinin geri ödemelerini belirtilen zamanlarda yerine getirmeniz gerekmektedir. Örneğin kredi kartı borcunuzu zamanında ödememeniz ve geciktirmeniz durumunda kredi siciliniz zarar göreceği için, bankaların belirlemiş olduğu kredi notunuz da düşecektir. Bunun üstüne kanunlar tarafından belirlenen 90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde de banka tarafından hakkınızda yasal takip başlatılır. Dolayısıyla 90 gün sonra borcunuzun tamamını ödeseniz bile ödemede yaptığınız bu gecikme KKB tarafından kredi sicilinize işlenmektedir.

Kredi notunuzun düşmesiyle birlikte halk arasında kara liste olarak adlandırılan listeye düşmeniz halinde, bankalardan talep ettiğiniz işlemlerde reddedilme durumu ortaya çıkmaktadır. Eğer kredi kartı ya da tüketici kredisi borcunu zamanında ödemediğiniz için hakkınızda yasal takip başlatılmışsa, sadece müşterisi olduğunuz banka değil, diğer tüm bankalar tarafından kredi vermenin pek güvenli olmadığı müşteriler arasında yerinizi alırsınız.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmanın en önemli ve etkili yöntemlerinden ilki “Borcu yoktur” belgesi almaktadır. Borcunuzu tamamen ödediğiniz takdirde bu belgeyi aldıktan kısa bir süre sonra KKB’nin kara listesinden çıkabilmeniz mümkün olmaktadır. Ancak şu noktayı unutmamak gerekir: Kredi siciliniz 5 yıl sonra temizlense dahi, bankalar gerekli araştırmaları yaptığında kredi notu geçmişinizi görebilirler. Bu durumda geçmiş dönemde kara listeye alınmış olduğunuzu öne sürerek kredi başvurularınızda olumsuz tavır takınabilirler. Bu sebeple vatandaşların mümkün olduğunca KKB’nin kara listesine düşmemeye çalışmalarında fayda vardır. Kara listeden çıktıktan sonra kredi kartı ya da tüketici kredisi borçlarınızı gününü geciktirmeden düzenli bir şekilde ödeyerek mevcut kredi notunuzu da kısa sürede yükseltebilirsiniz

Kara listeden çıktıktan sonra kredi kartı almak istiyorsanız, ilk etapta maaş müşterisi olduğunuz bir bankayı kullanmanız faydalı olacaktır. Çünkü bankada düzenli gelir aldığınızı belgeleyerek kredi kartı başvuru talebinizin onaylanmasını rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Ayrıca bankadan kredi talebinde bulunmadan önce mevduat hesabı açma, otomatik ödeme talimatı verme gibi yöntemleri de tercih edebilirsiniz. Bu sayede bir zamanlar kara listede olsanız dahi tüketici kredisi ve kredi kartı başvurularınız olumlu sonuçlanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER