Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankalar kredi ürünlerin başvuruda bulunan müşterilerinin aylık gelirlerine göre alınabilecek kredilerini hesaplamaktadır. Bankaların kampanyaları ile en fazla ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmek için bilmeniz gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankalardan çekilebilecek azami ihtiyaç, konut ya da taşıt kredisinin tutarının belirlenmesinde hesaplamaya dahil edilen pek çok faktör bulunmaktadır. Başvuru sahibinin gelir durumu, kredi sicili ve geçmişi ile bankaların düzenlediği kampanyalar bir kişinin en fazla ne kadar kredi çekebileceğinin belirlenmesinde ele alınan etkenler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla tüm tüketiciler için doğru olabilecek net bir tutarı söylemek mümkün değildir. Fakat tüketiciler, bankaların kredi kullanımı sırasında yaptıkları hesaplamalar hakkında az çok bilgi sahibi olarak bankalardan ne kadar kredi çekebileceklerini aşağı yukarı bir hesapla belirleyebilirler.

Bankadan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Günümüzde bankacılık sektöründe yapılan düzenlemeler ile pek çok banka ihtiyaç kredilerinde üst limit belirlemiştir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından da belirlenen bu üst limite bakıldığında ihtiyaç kredilerinde 50 bin TL limit bulunmaktadır. Birkaç istisna banka ise kişinin gelir durumu ve ödeme gücünü yeterli görmesi durumunda üst sınırı 100 bin TL seviyesine kadar çıkarabilmektedir. Ancak bunun için sahip olduğunuz ve adınıza tapuda kayıtlı bir taşınmazı teminat olarak gösterip ipotekli ihtiyaç kredisi yapmanız durumunda 100 bin TL'nin de üzerinde meblağlarda kredi çekebilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Dolayısıyla bankalardan kullanılacak ihtiyaç kredilerinde genel olarak 50 bin TL kredi limit sınırı uygulanmasının yanı sıra başvuru sahibinin gelir durumu ve ipotekli kredi talebinde bulunup bulunmamasına göre çok çekilebilecek kredi tutarında yüksek rakamlara da çıkılabilmektedir. Dönemsel kampanyalar ve benzeri uygulamalarda ise bankalar müşterilerinden daha farklı kriterler talep edebilmektedir.

Maaşımın Kaç Katına Kadar Kredi Çekebilirim?

Bankaların müşterilerine özel olarak düzenledikleri kredi kampanyaları dışında maaş durumunun yanı sıra detaylı bir şekilde hesaplanan aylık gelire göre alınabilecek kredi hesaplaması yapılmaktadır. Dönemsel olarak yapılan maaş katlarına göre kampanyalarda başvuru sahiplerinin genel olarak düzenli ve kesintisiz bir gelire sahip olmaları göz önünde bulundurulmaktadır. Bu yüzden memurlar ve emekliler bu kredi kampanyalarından rahatlıkla yararlanabilmektedir. Bankalar bu kredi kampanyalarında başvuru sahibinin mevcut kredi notuna bağlı olarak maaşın 12 ila 15 katı arasında bir üst kredi limiti belirlemektedir.

Bankadan Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Bankaların kredi kampanyalarında başvuru sahiplerinin bazı kriterleri karşılamalarına dikkat etmektedir. Buna göre başvuru sahibinin;

  • 18 yaşını doldurmuş olması,
  • Vergi levhasına ya da aktif SGK kaydına sahip olması,
  • Bankalar ile geçmişinin problemli olmaması,
  • İpotekli kredi kullanılacaksa eş rızasının yazılı ve imzalı bir şekilde alınmış olması,
  • İhtiyaç ve taşıt kredilerinde 50 ay, konut kredilerinde 360 ay vadenin aşılmaması,
  • Gelir durumunun resmi geçerliliği olan evraklarla beyan edilmesi şartlarını taşıması gerekmektedri.
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER