Çekilen veya Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Acil nakit ihtiyacında başvurulan banka kredilerinin onaylanmasının ardından tüketiciler çoğu zaman ihtiyaçlarını başka bir şekilde karşılayabiliyorlar. Bu durumda da banka kredilerini iptal etmek mümkün mü? Onaylanan kredi başvurusu nasıl iptal edilir?

Çekilen veya Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Bankalara ihtiyaç kredisi çekme talebinde bulunup başvurunuz onaylandıktan sonra bu talepten vazgeçebilmek için yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bankadan kullanmış olduğunuz ya da kullanmanıza onay çıkmış olan krediyi istediğiniz doğrultusunda iptal edebilme hakkınız bulunmaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında "Cayma Hakkı" şeklinde düzenlenen bu kurallara göre kredinizi başvuru aşamasında onaylandığı durumda bile iptal edebilme imkanınız vardır. Ancak her hukuki işlemde olduğu gibi herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için bankadan kullanacağınız krediyi iptal etmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi İptalinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankadan onaylanan kredinizi iptal etmeye karar vermeniz halinde eğer henüz kredi sözleşmesini imzalamadıysanız, bankaya kredi başvuru talebinizi iptal ettiğinizi söyleyerek kredinizi henüz almadan iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem genellikle zahmetsiz ve herhangi bir masraf ödenmeden gerçekleştiği için bankalar kredi sözleşmesini imzalamamış müşterilerinin kredilerini iptal etme konusunda sorun çıkarmamaktadır.

Bunun yanında kredi başvurunuz onaylandıktan sonra banka ile resmi sözleşme imzaladıysanız eğer, işleme konulan dosyanızı ek masraf ödemeden iptal etmek için kanun tarafından verilen süreye uygun olarak iptal talebinizi bankaya iletebilirsiniz. İşleme konulan kredilerden caymak için 14 gün süre verilmektedir. Sözleşmeyi imzaladıktan sonraki 14 gün içinde kredi başvuru iptali talebinizi bankaya ileterek ek masraf ödemeden kredinizi kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz.

Krediden Cayma Hakkı

Müşteriler tarafından merak edilen konular arasında yer alan banka kredisinden caymak hakkı, aynı zamanda ihtiyaç kredisi talebinde bulunan banka müşterilerinin ek masraf ödemeden kredi çekme taleplerinin iptal edilmesinde dayanak olarak gösterilmektedir. Cayma hakkı süresi, sözleşmeyi imzaladığınız tarihten itibaren başlamaktadır.

Bankadan çekmiş olduğunuz kredinin ana parasını ve krediyi kullandığınız tarihten anaparayı geri ödeyeceğiniz tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden faizi en geç cayma bildirimini bankaya göndermenizden sonra 30 gün içinde ödemeniz gerekmektedir. Hesaplanan faiz dışında bankaya herhangi bir para ödemesinde bulunmanız yasal değildir. Bu bedeller dışında tüketicilerin bankaya ödeyecekleri her türlü ücret, tüketicinin anapara ile tahakkuk eden faizi, bankaya ödendiği tarihten itibaren 7 gün içinde tüketiciye geri ödenir.

14 Gün Geçmişse Ne Yapılması Gerekir?

Kredi sözleşmesinin imzalandığı tarihten ve bankadan ihtiyaç kredisinin çekilmesinin ardından 14 günlük cayma hakkı süresi geçmişse bu durumda yapılması gerekenler değişmektedir. İhtiyaç kredilerinden kredinin kapatıldığı tarihe kadar olan faiz ve bankanın kredi için yapmış olduğu tüm masrafla bankaya ödenerek, kredinin kapatılması sağlanır. Konut kredilerinde ise ihtiyaç kredisinde ödenen masraflara ek olarak erken kapama cezası da ödenir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER