Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisinin amacı vatandaşları evlilik öncesi tasarrufa yönlendirmektir. Bunun için devlet destekli evlilik kredisi talebinde başvuru sahiplerinden talep edilen bazı şartlar bulunmaktadır. İşte devlet evlilik kredisi alma şartları...

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet yardımıyla alınan evlilik kredisi desteğinin en temel özelliği, bu kredi ürünüyle yeni evlenecek kişileri evlilikten önce tasarruf yapmaya yönlendirmesidir. Çünkü evlilik öncesi devlet tarafından yapılan kredi desteği veya bir başka adıyla devlet çeyiz yardımı, sadece başvuru sahiplerinin belirli bir oranda tasarruf yapma şartına göre vatandaşlara sunulmaktadır. Bu şartlar arasında başvuru sahiplerinin, herhangi bir kamu ya da özel bankada açılacak devlet destekli kredi hesabında, asgari 3 yıl boyunca birikim yapmış olmaları yer almaktadır. Yapılan tasarruf miktarı arttıkça ve banka hesabındaki birikimin limiti yükseldikçe, tasarruf süresinin de uzamasıyla birlikte devletin evlilik kredisi yardımı da artmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ne Kadardır?

Devlet destekli evlilik kredisi veya halk arasındaki bir diğer adıyla devlet çeyiz yardımında başvuru sahiplerinin açılan hesapta en az 3 yıl boyunca belirli oranda birikim yapmaları gerekmektedir. Bankada yapılan evlilik tasarruf miktarının arması ile doğru orantılı olarak devlet tarafından yapılan kredi desteği de artmaktadır. Devletin yeni evlenecek olan kişilere yaptığı çeyiz yardımı şu oranlara göre belirlenmektedir:

  • 36 - 47 ay arası düzenli olarak birikim yapmış evlenecek çiftler, en fazla 4 bin TL'ye kadar yüzde 10 oranında devlet katkısı alabilirler.
  • 48 - 59 ay arası düzenli olarak birikim yapmış olan gençler ise en fazla 4 bin 500 TL'ye kadar yüzde 15 oranında devlet katkısı alabilirler.
  • 60 ay ve üzeri düzenli olarak birikim yapmış olan yeni evlenecek çiftler ise en fazla 5 bin TL'ye kadar yüzde 20 oranında devlet katkısı alabilme imkanına sahiptir.

Devlet destekli evlilik kredisi sisteminde belirli oran ve miktar sınırlarının konulmasının temel nedeni, bu sistemin suistimal edilmeye müsait olmasıdır. Çünkü devlet destekli evlilik kredisi hesabının ve maddi yardımların asıl amacı, geçlerin evlilik sürecinin başında karşılaştıkları harcamalara finansman desteği yaratabilmek ve gençleri bu harcamalarını daha rahat yapabilmeleri için fon oluşturmaya teşvik etmektir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen devletten evlilik amacıyla alınan kredi desteğinde bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Kamu bankalarında ya da özel bankalarda Türk Lirası cinsinden veya yabancı para cinsinden çeyiz hesabı açmış olmak,
  • Evlenme tarihinden önce en az 36 ay boyunca bu hesaba düzenli olarak ödeme yapmış olmak
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER