Emekli Maaşını Akbank’a Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye'de mevcut durumda 12 milyon emekli vatandaşı bulunuyor. Emekli vatandaşlar maaşlarını istedikleri bankadan alabilme hakkına sahip olduğu için pek çok emekli, maaşını Akbank'ta taşıma işleminin nasıl yapıldığını merak ediyor...

Emekli Maaşını Akbank’a Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye'de bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren tüm özel ve kamu bankaları, emekli maaş müşterilerine yönelik ciddi promosyon ödemeleri ve özel avantajlar sunmaya devam ediyor. Emekli maaşları promosyon ödemeleriyle birlikte vatandaşlar maaşlarını diledikleri bankadan çekebilme imkanına da sahip oluyor. Önceden PTT'den alınan ve uzun maaş kuyruklarına neden olan emekli maaşı artık bankalardan da kolaylıkla çekilebiliyor. Emekli maaşını Akbank'a taşımak isteyen emekli vatandaşların izlemesi gereken yöntem nedir? Emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır? İşte son dönemde en çok merak edilen soruların yanıtları...

Akbank'a Emekli Maaşı Taşıma İşlemleri

Emekli maaşını başka bir bankadan Akbank bünyesine taşımak isteyen vatandaşlar için çok büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. Emekli vatandaşlar iki farklı yöntemden kendilerine en uygun seçeneği tercih ederek zahmetsiz bir şekilde emekli maaşını alacakları bankayı değiştirebilmektedir. Bunlar arasında öne çıkan ilk yöntem, 4A, 4B ve 4C statülerine bağlı olan emekli vatandaşların kendilerine ait sayfa üzerinden e-Devlet aracılığı ile Akbank'a maaş taşıma işlemleridir. İkinci yöntem de bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) müracaat ederek emekli maaşını Akbank'a taşıma talebini iletmektir. Bu iki seçenekten kendisi için en kolay olanı seçen emekli vatandaşlar, maaşlarını Akbank'a taşıma işlemini kolaylıkla sonuçlandırabilirler.

E-Devlet Üzerinden Akbank'a Maaş Taşıma

Emekli maaşlarını mevcut aldığı banka yerine Akbank'tan almak isteyen banka müşterileri, bu işlemleri internet üzerinden çok kolay bir şekilde sonuçlandırabilme imkanına sahiptir. Vatandaşlar banka ya da PTT şube değişikliği isteklerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden T.C kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile giriş yaparak SGK'ya iletebilme imkanına sahiptir. SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı fark etmeksizin tüm emekliler bu yöntem sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde emekli maaşlarını Akbank'a taşıyabilirler.

Eğer SSK'lı emekliyseniz e-Devlet SGK e-hizmetler bölümünden ilk olarak 4A hizmetleri, ardından da 4A Banka ve Adres Değişikliği başlığına tıklamanız gerekmektedir. Bu alanda sizden talep edilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde ilgili yerlere girdikten sonra bankalar arasında listede yer alan Akbank'ı seçerek emekli maaşınızı çok kolay bir şekilde Akbank bünyesine aktarabilirsiniz.

Eğer Bağkur (4B) emeklisi iseniz yine e-Devlet Kapısı'nda SGK e-Hizmetler menüsünden ilk olarak 4B hizmetleri, ardından da 4B Banka ve Adres Değişikliği başlığına tıklayarak bu işlemlerinizi sonuçlandırabilirsiniz.

Son olarak Emekli Sandığı'na (4C) bağlı emekli vatandaşlar da internet üzerinden emekli maaşını alacakları bankayı Akbank olarak belirleyebilirler. Bunun için TC kimlik no ve şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra SGK hizmetlerinden 4C Hizmetleri ve ardından 4C Banka ve Adres Değişikliği başlığının seçilmesi gerekmektedir. Bu sayede Akbank seçilerek emekli maaş taşıma işlemleri sonuçlandırılabilmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa ARSLAN
Mustafa ARSLAN - 10 ay Önce

vakiflar bakasindan emekli maasimi almaktayim subeme tasimak istiyirum

SIRADAKİ HABER