Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Bankaların emekli müşterilerine kredi verirken, müşterilerinin maaşlarının 10 ile 15 katı arasında bir tutarda kredi olanağı sağlamaktadır. Bunun

Emeklilere Kredi Veren Bankalar
Bankaların emekli müşterilerine kredi verirken, müşterilerinin maaşlarının 10 ile 15 katı arasında bir tutarda kredi olanağı sağlamaktadır. Bunun yanında bir diğer faktör ise aylık gelirin en fazla yarısının (%50’sinin) "ödenebilir aylık taksit tutarı" olarak belirlenmesidir. Örneğin kredi kullanmak isteyen emekli bir müşterinin aylık kayıtlı geliri 3.000 TL ise en fazla 1.500 TL toplam aylık kredi taksiti ödeyebilir şeklinde banka tarafından bir hesaplama yapılmaktadır.

Emeklilere kredi imkanı sunan bankaların bir diğer aradığı koşul ise kredi çekecek kişinin yaşıdır. Bankalara göre değişkenlik gösterse de genel ortalama olarak 80 yaşı üst sınır olarak kabul edilir. 80 yaş sınırı uygulanan bir bankada 77 yaşında bir emekli, kredi için başvuru yaparsa en fazla 3 yıl vadeli bir kredi kullanabilir.

Emeklilere Kredi Veren BankalarAktifbank
Vakıfbank
DenizBank
Türk Ekonomi Bankası
İNG Bank
Şekerbank
Halkbank
Fibabanka
Şekerbank
Vakıfbank
Denizbank

Aktif Bank PTT Emekli Kredisi

Aktif Bank ve PTT ortaklığı ile emeklilere sunulan kredi kampanyasında emeklilere kefilsiz, belgesiz ve şartsız olarak kredi sunuluyor. Krediden faydalanmanız için emekli maaşınızı PTT şubesinden almanız gerekmektedir. İstediğiniz PTT şubesine giderek kredi başvuru yapabilirsiniz.

İngbank Emekli Kredi

İngbank'ın emeklilere sunduğu kredi imkanı 36 ay vadeli olup faiz oranı % 1,39’dur. Örneğin 12 ay vadeli 10.000 TL çekilen kredinin geri ödemesi 11.117 TL olup, aylık taksit miktarı 926 TL 'dir. Emekli maaşını İNG’ye taşıyan emekliler 10 bin TL kredi çekmeleri koşuluyla 3 çeyrek altın sahip olmaya hak kazanırlar.

İş Bankası Emekliler İçin Kredi

İş Bankası emekliler için kredi kampanyasıyla çekilen 10.000 TL ve 36 ay vadeli bir kredinin geri ödemesi toplam 13.145 TL olup, aylık taksit miktarı ise 365 TL'dir.

Garanti Bankası Emeklilere Özel Kredi

Garanti Bankası'nın emeklilere sunmuş olduğu kredi kampanyasında 36 ay vade ile % 1,25 faiz oranıyla kredi imkanından yararlanılabiliyor. 10 bin lira için 36 ay vade ile kredi çektiğinizde yıllık maliyet oranı %19,08.

Ziraat Bankası Emeklinin Artısı Kredisi

Ziraat Bankası'nın emekliler için sunduğu kredi seçeneğinde konut kredisi 120 ay vadeli olarak kredinizi kullanabilirsiniz. Kredi üst limit alacağınız konutun ekspertiz değerinin %80′ i kadar olabilmektedir. Faiz oranı ise %1,28'dir. Satın alacağınız konuta ipotek yapılmaktadır. Bunun yanında kredi çekecek kişi için hayat sigortası yapılmaktadır. Konut ve deprem sigortası yapılması da zorunludur. Banka gerekli gördüğü durumlarda müşterilerinden kefil ya da ek teminat talebinde bulunabilir.

Yapı Kredi Bankası Emekli Kredisi

Yapı Kredi Bankası'nın emekli müşterileri için düzenlediği kredi kampanyasında çekilen 10.000 TL bir kredi için 36 ay vadeli olarak % 1,27 faiz oranıyla ayda 363 TL 'lik taksitler halinde ödenen kredinin yıllık maliyet oranı ise %18,72.

Vakıfbank Özel Taksitli İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank’ın emekliler için düzenlediği kredi kampanyasında ise 10 bin liraya kadar 36 ay vade ile kredi imkanı sunuluyor. Kefil istenmeyen bu kredi çeşidinde yıllık maliyet oranı ise % 17,64. Ayrıca 105 TL ise masraf olarak kesiliyor.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren BankalarHerhangi bir ürün satın alırken veya tatile gideceğiniz zaman faizsiz kredi hizmeti sunan katılım bankalarıyla 48 ay vade ile kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

- Albaraka Türk Katılım Bankası
- Kuveyt Türk Katılım Bankası
- Türkiye Finans Katılım Bankası
- Vakıf Katılım Bankası
- Ziraat Katılım Bankası

PTT Aracılığıyla Emeklilere Kredi Veren BankalarPTT’den emekli maaşı alanlar için aşağıdaki bankalara doğrudan PTT şubeleri üzerinden başvurarak kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz:

- Aktif Bank N Kolay Emekliye Kredi
- Burgan Bank PTT İhtiyaç Kredisi
- Odeabank Nakit Hazır
- ING Bank Kredi Postam
- DenizBank Emekli Kredisi
- Fibabanka Özel İhtiyaç Kredisi
- TEB Jet Kredi

Emekli Kredisi Kullanma Şartları

Bankalar göre değişse de hemen hemen çoğu banka emekliler için kredi imkanı sunduklarında şu şartları talep ederler;

1. Krediyle ilgili bir yasal veya idari takibin olmaması.
2. 80 yaşının üzerinde olunmaması.
3. İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi.
4. Emekli olarak çalışılıyorsa resmi geçerliliği olan belgeyle kanıtlanması.
5. Talep edilen taksitlerin aylık gelirin yarısını geçmemesi.
6. Kredi talebinin ihtiyaç ve taşıt kredilerinde 60 ayı geçmemesi.
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER