Esnaf Kefalet Kredilerini Ödemeye Gidenler Bu Sürprizle Karşılaşıyor

Türkiye’de faaliyette bulunan milyonlarca esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla verilen Esnaf Kefalet Kredilerini ödemeye gidenler, karşılaştıkları sürprizle şaşkına döndü. Esnaf Kefalet Kredisi ödemelerinde beklenmeyen artış vatandaşlarda şaşkınlık yarattı…

Esnaf Kefalet Kredilerini Ödemeye Gidenler Bu Sürprizle Karşılaşıyor

Türkiye’de esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı, aktif olarak esnaf ve sanatkarlık yapan milyonlarca vatandaşın, kamu bankaları arasında yer alan Halkbank’tan kullanabildiği esnaf ve sanatkarlar kredisi, esnafların finansman ihtiyaçlarına derman oluyor. Ancak son dönemde ticari krediler arasında yer alan esnaf kefalet kredisinin faiz oranlarında yapılan değişiklikle vatandaşların ödemelerinde artış yaşandığı öğrenildi. Esnaf kefalet kredisi taksitini ödemeye giden esnaf vatandaşlar, ödeme sırasında borcunun arttığını öğrenince şok yaşadı.

Kredi Taksitini Ödeyenlere Şok

Esnaf kefalet kredisi, Halkbank tarafından esnaf vatandaşlara verilen finansman türüdür. Kredinin faiz oranları 12 aya kadar kredi kullanan müşteriler için yüzde 7, 12 ay ile 60 ay vadeli kullanan esnaflar için ise yüzde 8 oranlarında değişiklik gösteriyor. Banka tarafından belirlenen faiz oranı ve esnaflara verilen kredi üst limitleri, başvuruda bulunan esnafın ortağı olduğu kefalet kooperatifinin risk gurubuna göre de değişiyor. Bu nedenle ortağı oldukları kefalet kooperatifinin risk grubunun değiştiğini öğrenen esnaf vatandaşlar, kredi taksitini öderken sürprizle karşılaştı.

Halkbank’tan kullandıkları ticari kredinin faiz oranında değişiklik yaşandığını fark eden müşterilerin kredi taksit ödemeleri arttı. Ortalama 4 bin lira aylık taksiti olan esnaflar, kredi borcunu ödemek istediğinde 4 bin 150 lira civarı bir borç gördüklerinde neye uğradıklarını şaşırdı. Halkbank’ın uyguladığı kredi faiz oranı, esnaf vatandaşların ortağı oldukları kefalet kooperatifinin risk grubuna göre değiştiği için vatandaşlar esnaf kefalet kredisi ödemelerinde beklemedikleri bir şokla karşılaştı.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?

Halkbank’tan verilen bu finansman desteğini alabilmek için ilk olarak esnaf ve sanatkar olmak, esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı olmak gibi şartlar öne sürülmektedir. Bunun yanı sıra iş ya da ikamet yerinin kooperatifin çalışma bölgesi içinde olması ve aynı anda birden fazla esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifine ortak olunmaması önemlidir.Bu şartları taşıyan vatandaşlar başvurularını Halkbank şubelerine yapabilirler. Esnaf ve keflaet kredisi kullanılacağı zaman üye olunan veya ortak olunan ticaret odası ya da kooperatif kredi başvurusunda bulunan kişiye kefil olmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi kullanımında banka tarafından ipotek ya da kefil talebinde bulunulmaktadır. Kredi almak için gösterecek bir ipoteğiniz yoksa 2 kefil göstermek zorunda kalırsınız. Ayrıca göstereceğiniz kefillerin de esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olması gerekir.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2019, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER