Ev İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları

Yüksek limitli tüketici kredileri için müşterilerinden kefil ya da teminat talep eden bankaların, ev ipotekli ihtiyaç kredisi kampanyaları da bulunuyor. İpotekli kredilerden yararlanabilmek için yapılması gerekenler ve şartlar hakkında detaylar haberimizde...

Ev İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları

İpotekli kredilerden yararlanabilmek için bankaların belirlemiş olduğu bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bankalardan ev ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilmek için ilk olarak üzerinize kayıtlı bir taşınmazın olması gerekmektedir. Bankacılık sektöründe Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankalarının yanı sıra Garanti BBVA, İş Bankası ve ING gibi özel bankalar da müşterilerine ev ipotekli ihtiyaç kredisinden yararlanma imkanı sunuyor. Bankaların şartları, ipotekli kredi hesaplaması ve başvurularda gerekli evraklar hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Ev İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren kamu ve özel bankaları, vatandaşların her türlü kredi ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmeleri için kredi kampanyaları düzenlemeye devam ediyor. Ev alımları için konut kredisi, araç satın alacaklar için taşıt kredisi ve bireysel ihtiyaçlar için tüketici kredileri kampanyaları düzenleyen bankalar, BDDK tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak müşterilerine kredi kullanma imkanı sunuyor. Örneğin ihtiyaç kredilerinde belirli bir limit bulunmasının yanı sıra kredi vade sayısı da maksimum 60 ay olarak belirlenmiştir.

İhtiyaç kredisi başvurularında müşterilerinin kredi notuna dikkat eden bankalar ayrıca yüksek tutarlı kredi taleplerinde ek belge, kefil ya da teminat gösterme şartlarını öne sürüyor. Bunların yanı sıra müşterilerinin yüksek tutarlardaki nakit ihtiyaçları için uygun çözümler hazırlayan isteyen bankalar, ipotekli ihtiyaç kredilerini de vatandaşların kullanımına sunuyor.

Ev İpotekli Kredi Şartları Nelerdir?

Eğer sahip olduğunuz yani adınıza kayıtlı bir konutunuz varsa yüksek tutarda ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Sahip olduğunuz bir arsa, ev ya da taşıt gibi mallarınızın olması durumunda da bunları ipotek ettirerek bankalardan ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bu aşamada yapmanız gerekenlerin başında ilk olarak bankaların uyguladığı güncel kredi faiz oranlarını inceleyerek, bankalara gerekli evraklar ile başvuruda bulunmanız gerekiyor. Daha sonra banka yetkilileri tarafından yapılan tahkikatın olumlu sonuçlanması halinde teminat olarak gösterilen mal varlığına banka tarafından ipotek uygulanıyor. Eğer bankaya çekmiş olduğunuz kredi borcunuzu ödemezseniz bu durumda teminat olarak gösterdiğiniz mal varlığınız satılarak borcun tahsilatı gerçekleştirilmektedir.

Bankaların ipotekli kredi vermesi için ilk şart bankaya düzenli gelir beyan edebilmektir. Bununla birlikte sigortalı çalışanların en az 6 aylık sigortalı olmaları ve emekli vatandaşların da maaşlarının en fazla 22 katı tutarında kredi çekebilmeleri göz önünde bulundurulmaktadır. Ev hanımları da adlarına kayıtlı bir konutları varsa ev ipotekli kredilerden yararlanabilir. Ayrıca kira geliri gibi ek gelirlerinizin olması bankadan çekeceğiniz kredi limitini artıracaktır.

Başvuruda bulunan müşterinin kredi notu belirlenen kriterden düşükse bu durumda ipotekli kredi alması mümkün değildir. Bankalar 1300 ve üzerinde kredi notuna sahip olan müşterilere ev ipotekli kredi vermektedir. Ev ipotekli kredilerde teminat olarak göstereceğiniz konutun kendinize ya da yakınlarınıza ait olması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER