Faiz İndirimlerinin Ardından Bankada Parası Olanlara Kötü Haber!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikaları Kurulu'nun son 5 toplantısından faiz indirimi kararı çıktı. Bu gelişmelerle birlikte politika faizi yüzde 11.25 seviyesine gerilerken, TL'nin reel getirisi eksi yüzde 0,59'a indi. İşte detaylar...

Faiz İndirimlerinin Ardından Bankada Parası Olanlara Kötü Haber!

Bankada TL varlıkları olanlara Merkez Bankası'ndan kötü haber. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası düzenlemiş olduğu Para Politikaları Kurulu'nun (PPK) faiz toplantısında yine beklentilerle paralel bir şekilde politika faizinde indirime gitti. Bu gelişmenin ardından Merkez Bankası PPK son 5 toplantısında arka arkaya yaptığı kademeli indirimler ile politika faizini yüzde 24 seviyesinden yüzde 11.25'e kadar indirdi.

Faiz İndirimleri TL Getirisini Düşürüyor

Merkez Bankası'nın kademeli olarak yaptığı faiz indirimlerinin TL'nin savunma duvarlarını zayıflattığı ve gelişen ülke para birimlerine karşı rekabet gücünü de kırdığı tartışmaları gündeme geldi. Yatırımcıların pozitif seyrine devam eden küresel konjonktür dolayısıyla eksiye dönen reel faizi katlanılabilir gördüğü vurgulanıyor.

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği toplantı ile politika faizini 75 baz puan indirerek yüzde 12 seviyesinden, yüzde 11.25 seviyesine indirdi. Sözcü Gazetesi'nden Recep Genel'in haberine göre, bu gelişmeyle birlikte Merkez Bankası Türkiye'de ilk kez reel faiz getirisini eksiye çevirdi. Merkez Bankası'nın PPK toplantısının ardından yaptığı açıklamada enflasyondaki olumlu devam eden seyrin yıl sonu tahmini olan yüzde 8.2 ile "büyük ölçüde uyumlu" olduğu belirtilerek "ölçülü" faiz indirimlerinin devam edeceği sinyali verdi. Bu açıklamadan hareketle Merkez Bankası'nın bir sonraki PPK toplantısında da politika faizinin indirileceği beklentisi oluştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Faiz Açıklaması

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı aralık ayı enflasyonu oranının yüzde 11.84 olduğu göz önünde bulundurulduğunda politika faizinin yüzde 11.25'e çekilmesiyle birlikte reel getiri de eksi yüzde 0.59'a gerilemiş oldu.

Merkez Bankası toplantısından iki saat önce açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz indirimlerinin devam edeceği mesajını vermişti. Türkiye'nin 2019 yılında yeniden yükselişe geçtiğini kaydeden Erdoğan, "Faizin kademeli aşağı inmesi için ihtiyaç duyulan adımları attık. İnmesi gerekir dedik, hamdolsun indi, iniyor. Enflasyonun bu yıl yüzde 8.5'e, 2023 yılında da %4.9'a düşmesini hedefliyoruz." açıklamasında bulunmuştu.

Faiz İndirimi Beklentileri Devam Ediyor

Ekonomistler uzun bir süredir döviz kurlarındaki yükselişte, TL'nin reel getirisinin azalmasının etkili olduğunu ifade ediyor. Bununla birlikte Merkez Bankası'nın 50 baz puanlık indirim kararı ile politika faizini yüzde 11.50'ye indirmesini beklenirken, swap piyasasında ise beklentiler 50-100 baz puanlık faiz indirimi yaşanacağı yönündeydi. Merkez Bankası'nın PPK toplantısından sonra kamuoyuna duyurulan açıklamasında "Enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşme ülke risk primindeki düşüşü desteklemekte ve maliyet unsurları üzerinde baskıların sınırlanmasına katkıda bulunmaktadır." ifadeleri kullanılmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent kanlgur
Bülent kanlgur - 3 ay Önce

15 bin

SIRADAKİ HABER