Fitch 20 Türk Bankasının Kredi Notu Görünümünü Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin kredi notu görünümünün ardından, 20 Türk bankasının görünümünü de "negatif"ten durağan"a revize etti. İşte detaylar...

Fitch 20 Türk Bankasının Kredi Notu Görünümünü Yükseltti

Dünyanın otorite olarak kabul edilen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings son dönemde Türkiye bankacılık sektörüne yönelik olumlu raporlar yayınlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin genel kredi notu görünümünü revize ederek yükselten Fitch Ratings bu sefer de Türkiye bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren 20 bankanın kredi notu görünümlerini de yükseltti.

Fitch Ratings'ten Açıklama

Fitch Ratings'ten konuyla ilgili yapılan açıklamada 1 Kasım tarihinde Türkiye'nin kredi notunun "BB-" olarak teyit edilerek görünümünün de "negatif"ten "durağan"a revize edildiği hatırlatıldı. Bu doğrultuda bir diğer gelişme olarak 20 Türk bankasının da buna uyumlu bir şekilde görünümlerinin durağan seviyesine yükseltildiği belirtildi.

Açıklamada bankaların finansal iştiraklerinin görünümlerinin de durağan seviyesine revize edildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca Akbank ve Türkiye İş Bankası'nın yerel para birimi cinsinden uzun vadeli IRD görünümünün negatif seviyesinden durağan seviyesine çevrildiği de vurgulandı.

"Hükümetin Bankalara Müdahale Etme Olasılığı Azaldı"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye bankacılık sektörüne ilişkin raporunda söz konusu kredi notu görünüm değişikliğinin ülkenin bankaları destekleme becerisine ilişkin risklerin azalışını yansıttığı belirtildi. Türkiye'nin dış finansmanında sert bozulma ihtimalinin yakın vadede daha düşük olduğu hatırlatıldığı için hükümetin bu sebeple bankalara müdahale etme olasılığının da azaldığına vurgu yapıldı.

Tüm bunların yanı sıra söz konusu raporda Fitch Ratings’in bankaların faaliyet ortamlarına, varlık kalitelerine, sermaye pozisyonlarına, döviz likiditelerine ilişkin gelişmeleri gözlemlemeye devan edeceği de vurgulandı.

"Artan piyasa istikrarı bankaların kredi profilleri üzerindeki aşağı yönlü riskleri azaltabilir" ifadesiyle birlikte açıklamada sermaye ve likidite tamponlarının dikkate değer piyasa gerilimini absorbe edebilir seviyede olduğuna dikkat çekildi.

Fitch Ratings'in Raporu Ne Anlam İfade Eder?

Fitch Ratings, Moody's ve Standart & Poor's ile beraber dünyanın en büyük üç kredi derecelendirme kuruluşundan birisidir. ABD Güvenlik ve Döviz Komisyonu tarafından tanınan istatistiksel derecelendirme kuruluşlarındandır. Merkezlerinin biri ABD, New York'ta, bir diğeri ise İngiltere'nin başkenti Londra'dadır.

Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından verilen notlar, ülkelerin mali ve ekonomik sorumluluklarını yerlerine getirme kapasitelerini ifade etmektedir. Raporlama ve derecelendirme yapılırken, söz konusu ülkenin cari durumu, geçmişteki mali performansları göz önüne alınır. Bu veriler açıklanırken asıl hedef görülen kitle, yatırımcılardır. Kredi derecelendirme kuruluşları verdikleri notlar ile dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılara, yatırımlarının riskleri hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamaktadırlar. Fitch Ratings raporları yatırımcılar için garanti ve güven  duygusunu arttırdığı için önemlidir. Bu raporların piyasaların ulusallaşması açısından da önemli bir yeri bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER