Halk Bankası Esnaf Kredisi Başvuru İçin Gerekli Evraklar Ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Devletin en fazla müşteriye sahip bankaları arasında yer alan Halkbank, ihtiyaç sahibi esnaflara iki farklı şekilde esnaf kredisi vermektedir. Halkbank esnaf kredisi başvuru işlemleri ve şartları hakkında bilinmesi gerekenler...

Halk Bankası Esnaf Kredisi Başvuru İçin Gerekli Evraklar Ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Bankanın belirlediği şartlara uygun olan esnaf vatandaşlar, işletmelerindeki ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Halkbank esnaf kredisine başvurabilirler. İki farklı şekilde verilen Halkbank esnaf kredisinin ilki, bankanın kendi bünyesinden müşterilerine kullandırdığı kredi türüdür. Bir diğer başvuru yöntemi ise ESKKK ya da hazine destekli krediler olarak müşterilerin kullanımına sunulmaktadır. 2019 yılı kapsamında Türkiye genelinde 350 bin adet esnaf vatandaş, bankanın sunduğu bu kredi imkanından yararlanmıştır. Bu bağlamda toplamda 10 milyar lira Halk Bankası Esnaf Kredisi için ayrılan bütçe olarak açıklanmıştır.

Halk Bankası Esnaf Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Halkbank esnaf kredisi almak için ilk olarak esnafların faaliyetlerini sürdürdükleri bölgelerinde bulunan Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerine üye olmaları gerekmektedir. Bu zorunluluğun yanı sıra esnafların taşıması gereken diğer şartlar şunlardan oluşmaktadır:

  • Başvuruda bulunacak esnafın vergi levhasının bulunması
  • Başvuruda bulunacak esnafın Halkbank ile çalışıyor olması. (Sektör ne olursa olsun esnafın daha önceden Halkbank KOBİ bünyesinde işyeri kaydını açmış olması gerekir)
  • Esnafın uygun olan faizsiz ya da düşük faizli esnaf kredisi paketlerinden herhangi birine başvuruda bulunması

Halkbank Esnaf Kredisi ürününden faydalanmak için esnafın mevcut durumda var olan 3 programdan birine ait şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Esnafların kayıt olması gereken programlar şunlardır:

  • Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler programı
  • 3 senelik ustalık belgesi ile iş yapanlar programı
  • Genç girişimci programı

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslekler İçin Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank'ın kredi ürünleri arasında yer alan kaybolmaya yüz tutan meslek kolları arasında; semercilik, bakırcılık, keçecilik, kil çömlek yapımı, yemenicilik ve kunduracılık, geleneksel halı dokumacılığı, bastonculuk, camcılık, lüle ve oltu taşı işlemeciliği bulunmaktadır. Bu ve benzeri mesleklere ait detaylı bilgilere Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sitesi üzerinden ulaşılabilmesi mümkündür.

Eğer esnaf bu mesleklerden biri ile uğraşıyorsa Halkbank esnaf kredisi imkanlarından yararlanabilir. Bu kredi ürününden faydalanmak için arana şartlar; vergi muafiyet belgesine sahip olmak ve yapılan işte usta statüsünde olmaktır. Usta statüsü almak için en az 15 yıldır çalışıyor olmak gerekmektedir.

Ustalık Belgesi ile Esnaf Kredisi Kullanımı

Meslek Eğitim Kanunu kapsamında alınan ustalık belgesine 3 senedir sahip olan işyeri sahibi, Halkbank tarafından verilen faizsiz esnaf kredisi imkanından yararlanabilmektedir.  Eğer bu belgeye sahip olan esnaflar daha önce KOSGEB kredisi kullanmışsa bu kredi ürününden yararlanamaz. Ayrıca bu krediden şartları taşıyan her esnafın 1 kere yararlanması mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 15:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mürselin Bilgen
Mürselin Bilgen - 9 ay Önce

Her hangi bir dernek kayıttım yok ben şu an esnaf değilmiyim

banner99
SIRADAKİ HABER