Halkbank'tan Konut Kredisi Çekenlere Yapılandırma Müjdesi

Halkbank'ın da aralarında olduğu kamu bankalarından yapılan son açıklamayla daha önce yüksek kredi faiz oranları ile konut kredisi kullanan faiz mağd

Halkbank'tan Konut Kredisi Çekenlere Yapılandırma Müjdesi
Halkbank'ın da aralarında olduğu kamu bankalarından yapılan son açıklamayla daha önce yüksek kredi faiz oranları ile konut kredisi kullanan faiz mağdurlarına müjdeli haber verildi. Yapılan ortak duyuruya göre Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'tan konut kredisi kullanmış ve mevcut kredi bakiyesi 500.000 TL'nin altında olan müşterilerine talep etmeleri halinde kredilerini aylık %0,99 faiz oranı ile yenileme imkanı sağlanacak.

Kamu bankaları taşıt kredisi kampanyasının ardından şimdi de konut kredilerinde ortaklaşa anlaşma yaparak mevcut konut kredilerinde faiz indirim imkanı sağladı. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından yapılan açıklama yüksek kredi faiz mağdurlarına ilaç gibi geldi. Uzun zamandır beklenilen yapılandırma kararının ardından daha önce yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanan müşteriler banka şubelerine akın etti. Halkbank'ın da aralarında bulunduğu kamu bankaları, Ziraat Bankası ve Vakıfbank, ekonomideki olumlu gelişmeler, faiz ve enflasyon oranlarındaki düşüş trendi doğrultusunda Ağustos ayı itibarıyla konut kredilerinde faiz indirimine gitmiş ve müşterilerine 500.000 TL'ye kadar olan tutarlar için aylık %0,99 faiz oranı ile konut kredisi kullandırmaya başlamışlardı.

Konut Kredilerinde %0,99 Faiz Oranından Yapılandırma Fırsatı


Ağustos ayı itibarıyla gerçekleştirilen söz konusu konut kredisi faiz indiriminden önce Halkbank başta olmak üzere Ziraat Bankası ve Vakıfbank'tan yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi kullanmış ve mevcut kredi bakiyesi 500 bin TL'nin altında olan müşterilerine, talep etmeleri durumunda kredilerini aylık %0,99 faiz oranıyla yenileme imkanı sağlanacağı duyuruldu. Kamu bankaları olarak bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren 3 bankadan yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • "Yapılan faiz indiriminden ve yapılandırma fırsatından faydalanmak isteyen müşterilerin, ilgili Banka Şubelerine başvurması gerekmektedir. (Konut kredisi hangi bankadan kullanıldıysa o bankaya müracaat edilmelidir.)

  • Bankadan 500 bin TL tutarının altında konut kredisi kullananlar aylık %0,99 faiz oranı üzerinden,

  • 500 bin TL'nin üzerinde kredi borcu bulunanların ise bankaların bu tutarlar için uyguladıkları cari faiz oranları üzerinden kredilerini yenileyebileceklerdir.


Ülke bilançosunu her zaman kendi bilançoları önünde tutan, yenilikçi ürün ve hizmetlerle müşterilerinin yanında olmayı hedefleyen T.C. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank müşterilerinin finansal yüklerini azaltacak olan faiz indirimi uygulamasına "01.10.2019" tarihinde başlayacaklarını duyurdu. Kamu bankalarından kullandıkları konut kredisi ürünlerinde uygulanan yüksek faiz oranlarından mağdur olan müşterilerin 1 Ekim Salı gününden itibaren müşterisi oldukları kamu bankasına müracaat etmeleri gerekmektedir.

Halkbank Konut Kredisi Yapılandırma Ekranı Açıldı


Vatandaşların kamu bankalarından uzun süredir bekledikleri yapılandırma girişimleri başladı. Halkbank konut kredisi yapılandırma ekranını açarak müşterilerine müjdeli haberi verdi. Yüksek faizle kredi çekenlere yönelik başlatılan yapılandırmada başvurular alınmaya başlandı. Uzun zamandır beklenen konut kredisi yapılandırma müjdesi nihayet verildi. Yüksek faizle konut kredisi kullanan mağdur vatandaşların ısrarları sonrasında kamu bankaları artan borç transferi başvurularını da dikkate alarak kredi yapılandırma ekranını açmak zorunda kaldı.

Bankalardan beklenen kredi yapılandırma faizi oranı %1,10 ve %1,20 aralığında olacağı tahmin edilirken kamu bankaları mağdur vatandaşları sevindirerek %0,99 faiz oranından konut kredisi yapılandırma yapacağını duyurdu. Halkbank'tan daha önce yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanan müşterilerin 1 Ekim 2019 Salı (bugün) tarihinden itibaren banka şubelerine müracaat ederek konut kredisi yapılandırma ekranına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuruda bulunmayanların yani konut kredisi yapılandırma talebini oluşturmayanların kredi ödemelerinin aynı şekilde devam edeceği öğrenildi.

 
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER