Hükümet Uzun Vadeli Konut Kredilerini Destekliyor

Konut kredisinde düşük faiz ve uzun vadeli yeni modeller üzerinde çalışıldığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konut sektöründe canlanmanın sürdürülebilir olması için uzun vadeli konut kredilerinin destekleneceğini kaydetti. İşte detaylar...

Hükümet Uzun Vadeli Konut Kredilerini Destekliyor

Konut kredisi ve taşıt kredisi faiz indirimlerinin son dönemde hem otomotiv hem de inşaat sektörüne yeniden hareket getirdiğine dikkat çeken Bakan Albayrak, hükümet tarafından desteklenen yeni bir konut kredisi modeli için çalışmaların tamamlanma noktasına geldiğini belirterek, bu ay içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nı yeni modeli kamuoyuna açıklayacağını duyurdu.

20 Yıla Varan Vadelerle Konut Kredisi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, hükümet tarafından desteklenen ve hazırlığında son aşamasına gelinen uzun vadeli konut kredisi modeli hakkında açıklamalarda bulundu. Bu ay içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulması planlanan yeni modelde konut kredisi vadelerinin 20 yıla kadar çıkarılıp faiz oranlarının da daha da düşürülmesi gündeme geldi. Albayrak müjdeli haberi verirken aynı zamanda asgari ücretlilerin de ev sahibi olmasını sağlayacak yeni modelle ilgili "Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve bugüne kadar Türkiye'de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira öder gibi ev sahibi olacaklar." açıklamasında bulundu.

Hükümetin desteklediği uzun vadeli konut kredisi modelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) ve kamu bankalarının ortak yürüteceği kampanya ile her yıl 100 bin vatandaşın uygun koşullarda ev sahibi olması planlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Her yıl en az 100.000 vatandaşımızı ev sahibi yapacak bu modelin tüm ayrıntılarını, evlerin modellerini, şehirleri, uygulama şartlarını bu ay bitmeden Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde özel bir programla vatandaşlarımıza anlatacağız." ifadelerini kullanarak müjdeli haberi vatandaşlarla paylaştı.

Ev satın almak için konut kredisi kullanacak vatandaşları sevindiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Konut sektörü temsilcileri de yaşanan bu gelişmeleri, bankaların konut kredisi ürünlerinde uygulanan faiz indirim kampanyalarına bağladı. Söz konusu indirim kampanyalarına tüketicilerin çok hızlı tepki verdiğini kaydeden sektör temsilcileri, hükümetin bu desteğiyle birlikte konut sektörüne olan hareketin çok daha artmasını ve konut satışlarının ciddi bir ivme kazanmasını beklediklerini kaydetti.

Konut Fiyatlarında Ciddi Artış Yaşanabilir

Konut maliyetlerindeki artışın karşısında konut fiyatlarında da artış yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu belirten emlak sektörü temsilcileri, ciddi maliyet artışlarına rağmen konut fiyatlarında son 3 yılda fiyatların sadece %10 arttığına dikkat çekti. Bu sebeple satışların azaldığı noktada geliştiricilerin zam yapamadığını bir yere kadar gidebildiğini ifade eden sektör temsilcileri, 2020 yılında söz konusu maliyet artışlarının bir şekilde konut fiyatlarına yansıyacağını öne sürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER