İhtiyaç Kredisi Çekmeden Önce Mutlaka Bu Haklarınızı Bilin!

Bankalardan ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorsanız, öncelikle tüketici haklarınızı bilmenizde fayda var. İşte Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'da yer alan ihtiyaç kredisi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar...

İhtiyaç Kredisi Çekmeden Önce Mutlaka Bu Haklarınızı Bilin!

Bankaların hangisi olduğu fark etmeksizin Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren tüm bankalarda, süresi belli olan ihtiyaç kredisi sözleşmeleriyle birlikte kredi kullanımında uygulanacak faiz oranı sabit olarak belirlenmektedir. Dolayısıyla bankadan ihtiyaç kredisi çektiğinizde yapmış olduğunuz sözleşmede akdi faiz, efektif yıllık faiz ya da kredi toplam maliyeti yer almıyorsa kredi tutarı faizsiz olarak sözleşme süresinin sonuna kadar kullanılmalıdır. Eğer efektif faiz oranı sözleşmede olduğundan daha düşük gösterilmişse, bu durumda kredinin toplam maliyeti hesaplanırken esas alınacak akdi faiz oranı düşük gösterilen efektif faiz oranına uyacak şekilde yeniden belirlenmektedir. Neticede ödeme planı yapılan değişikliklere göre yeniden düzenmektedir.

Banka Kredi Faiz Oranını Değiştirmek İsterse...

İhtiyaç kredisi kullandığınız banka, sözleşmenizde belirlenen kredi faiz oranında değişiklik yapmak isterse, bu değişikliği yürürlüğe sokmadan 30 gün önce yazılı olarak ihtiyaç kredisi müşterisi olarak size bildirmek durumundadır. Kredide uygulanan faiz oranının değişmesi durumunda bildirim tarihinden sonraki 60 gün içinde borcun tamamını ödemeniz durumunda faiz artışından etkilenmezsiniz. Bu durumun dışında erken ödeme yapmak istediğinizde ise kredi veren, erken ödenen miktara göre faiz ve diğer maliyet unsurları için gerekli indirimi yapmakla yükümlüdür.

Kredi Sigortası Talebi

Pek çok kişinin bilmediği haklardan biri de kredi sigortası hakkındadır. Bankadan ihtiyaç kredisi çekmek isteyen müşteriler, kredi hayat sigortalarını bankadan almak zorunda değildir. Bankadan kullanacağınız ihtiyaç kredisinde bankaya yazılı bir şekilde kredi sigortası talebinde bulunmadığınız sürece kredi kullanımında sigorta yapılmamaktadır. Eğer ihtiyaç kredisi sigortası yaptırmak isterseniz, sigorta şirketinden sağladığınız teminat, kredi veren banka tarafından kabul edilmek zorundadır.

İhtiyaç Kredisinden Cayma Hakkı

Her ne kadar bankadan ihtiyaç kredisi kullanımında sözleşme yapılmış olsa da tüketicinin kredi kullanımından cayma hakkı bulunmaktadır. Banka ile ihtiyaç kredisi kullanımına dair sözleşme yapıldıktan sonraki on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai ücret ödemeden ihtiyaç kredisi sözleşmesinden cayma hakkınız mevcuttur. Cayma hakkını kullanmanız durumunda çekmiş olduğunuz kredi tutarını (anapara) ve bu tutarı ödediğiniz tarihe kadar işleyen faizi, cayma bildiriminizi bankaya gönderdikten sonraki en geç 30 gün içinde ödemeniz şarttır.

İhtiyaç kredisi kullanımında tüketicilerin bilmesi gereken pek çok hakkı ve tüketici kredisi kullanım kuralı bulunmaktadır. Örneğin bankalar tarafından hazırlanan kredi sözleşmesinin koşullarını içeren sözleşme öncesi bilgi formu, kredi çekilmeden makul bir süre önce banka müşterisine sunulmalıdır. Bunun yanı sıra yapılan sözleşmeye ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması halinde, bankanın müşterisinden bu hesaba ilişkin ücret veya kredi masrafları talebinde bulunması kurallara aykırıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER