İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları

Kredi borcunuzu ödediğiniz sırada bankanın size sunduğu farklı faiz oranı ile kalan borcunuzun tekrar hesaplanmasına kredi yapılandırma denir. Kre

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları
Kredi borcunuzu ödediğiniz sırada bankanın size sunduğu farklı faiz oranı ile kalan borcunuzun tekrar hesaplanmasına kredi yapılandırma denir.

Kredi yapılandırma işlemi yaparak kalan borç tutarınızı azaltabilirsiniz. Kredinizi çektiğiniz zamanki faiz oranından daha düşük bir yapılandırma faiz oranı ile kredinin yeniden yapılandırılması halinde kalan borcunuz daha da azabilir. Ayrıca borcunuzu ödemekte de zorluk çekiyorsanız yapılandırma işlemi yaparak vade süresini uzatabilir ve böylelikle aylık ödediğiniz taksitlerinizi azaltabilirsiniz. Eğer borcunuzu ödemekte zorluk yaşıyorsanız yapılandırma yaptırarak, yasal takip sürecinin başlamasının önüne geçebilirsiniz.

Kredi borcu yapılandırma işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yapılacak kar ve zarar hesabıdır. Yani krediyi yapılandırmanız için doğru zaman mı değil mi karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü bu işlem avantajlı olmayabilir. Ödeyeceğiniz toplam tutar üzerinden yeni faiz oranı ile aylık taksitlerinizi hesaplamalısınız. Bunun yerine sadece faiz oranı ile değerlendirme yapmak doğru olmayabilir. Ayrıca faiz oranı dışında diğer masraflar ve toplam maliyet gibi faktörler de işin içine girdiğinde durum pek de avantajlı olmayabilir. Bu yüzden başvuru yapmadan önce farklı bankalarla karşılaştırma yaparak en doğru seçimi yapmak doğru olacaktır. Ayrıca bankalar, krediyi erken kapatma durumunda %0.20 (binde 2) oranında komisyon almaktadırlar. Eğer piyasadaki kredi faizleri ciddi ölçüde düşerse ve bu durumdan karlı çıkıyorsanız yapılandırma için başvurunuzu yapmak en doğru seçim olacaktır.

Konut kredisi ve taşıt gibi kredilerin dışında ihtiyaç kredisi borcunuzu da yapılandırabilirsiniz. İhtiyaç kredileri, konut ve taşıt kredileri gibi yüksek miktarda ve uzun vadeli olmadığından, yapılandırma yaptığınızda çok fazla kar sağlamayacaktır. Bankalar ilk aylarda tahsil edilen paranın çoğunu anaparadan değil de faizlerden elde eder. Bu yüzden kısa vadeli ihtiyaç kredilerinde yapılandırma çok avantaj sağlamamaktadır. İhtiyaç kredisi borcunuzu yapılandırarak vadeyi tekrar uzatıp taksit miktarınızı azaltabilir ya da tam tersi taksit miktarınızı artırarak vade süresini daha da kısaltabilirsiniz. Akbank kredi yapılandırma, İş Bankası kredi yapılandırma ve Ziraat Bankası kredi yapılandırma, Halkbank kredi yapılandırma, Garanti kredi yapılandırma seçeneklerini gibi hemen hemen tüm bankalar kredi yapılandırma işlemi yapmaktadırlar.

Yapılandırma Sonrası Faiz Oranları

Kredi yapılandırma işlemi çoğunlukla, ödeme sıkıntısı yüzünden taksit tutarınızı azaltıp, vade sürenizi uzatmak istediğinizde veya borcunuzu daha da kısa surede ödemek istediğiniz zamanlarda taksit tutarını artırıp, vade süresini kısaltmak için yapılmaktadır. Bu durumun yanında bazen de daha önce kredi çekmiş banka müşterilerinin kullandığı faiz oranından daha düşük bir faiz oranından yararlanmak istediklerinde, bankalara yeniden yapılandırma işlemi için başvuruda bulunmaktadırlar.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken durum, erken ödeme cezaları ve ek masraflar, düşen faiz oranlarından edeceğiniz kara engel olabilir ve hatta zarar dahi etmenize neden olabilir. Bu yüzden yapılandırmada düşen faiz oranlarını ve ek masrafları iyi düşünerek, azalan faiz oranlarının ne kadar azaldığı iyi kontrol edilmelidir.

Yapacağınız araştırma sonunda en uygun maliyeti çıkaran banka ile toplam borç üzerinden yeni bir ihtiyaç kredisi çekilerek eski borçlar kapatılabilir. Öncelikle ihtiyaç kredisi yapılandırma hakkında detaylı bir araştırma yapılarak daha sonra başvuru aşamasına geçilmelidir. Kredi yapılandırma işlemleri genelde şubeye gidilerek yapılsa da internet üzerinden veya telefon bankacılığı ile de yapılabilmektedir.

Kredi yapılandırma işlemini yaparak hem daha düşük bir faiz oranı ile borcunuzu tekrar yapılandırabilir hem de kalan vadeyi daha da uzatabilirsiniz. Bankaların müşterilerine sunduğu yapılandırma faiz oranı, güncel faiz oranlarından farklı olarak belirlenir. Bankanızla iletişime geçerek yapılandırma faizini öğrenip kredinizi yeniden hesaplayabilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER