İş Kurma Kredisi Veren Bankalar

Teknoloji ilerledikçe iş imkanları azalmakta, iş kurma kredisi olanakları ise artmaktadır. İş yeri açmak günümüzde artık daha kolaydır. İş kurma kredisi veren bankalar sıkça araştırılıyor.

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar

Banka Haberi sizin için araştırıyor. Yeni mezun olan çoğu kişi kendi yerini açma ve işinin patronu olmak istemektedir. Bu sayede finansman arayışında olan girişimcilere acil nakit desteği için kredi imkânı veren bankalar bulunmaktadır. Bankalara müracaat ederek bir miktar kredi alabilir ve kendi işinize sahip olabilirsiniz. Herhangi birinden yardım almayarak ve kimseye borçlanmayarak banka desteği ile kendi mesleğinizi yapabilirsiniz. Başlamak için öncelikle sermayeye sahip olmak gerekiyor. İş yeri kurmak için gerekli bu yüklü sermayeyi bankalardan, devlet destekli kredilerden ya da kefil göstererek alabilirsiniz.

Hangi Bankalar İş Kurma Kredisi Veriyor?

Kendi işini kurmak isteyenler açısından KOSGEB alternatif seçenekler sunmak konusunda oldukça iddialıdır. KOSGEB kadınlar, gençler ve erkeklere yönelik olarak  hibe destekleri sunmaktadır. Ayrıca iş kurma kredisi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da müracaat edebilirsiniz. Bunlar bütçelerine göre dönemler halinde 15 bin TL yeni işyeri kuruluş finansmanı verebilirler. Ancak bu tamamen başvurulan vakfın inisiyatifindedir. Çünkü bütçe yeterli olmayabilir.

Peki iş kurma kredisi veren bankalar hangileridir bunlara bakalım. Albaraka bankasından 0,81 kar oranı ile (değişebilir) 3 yıla ve 500 bin TL’ye kadar alabilirsiniz. Diğer bir banka ise Şekerbank’tır. Bu banka sizlere 5 farklı paket sunuyor. Bunlardan bir tanesi EKOKREDİ paketidir. Telefondan internetten, şubeden ya da ATM’lerden başvuru yapabilirsiniz. Denizbank’a başvurarak 100.000 TL’ye kadar kredi alabilirsiniz. QNB Finansbank ile KGF teminatlı, ipotekli, işe dönüş gibi seçeneklerle iş kurma kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz.

7 Farklı Program

TEB de ise işletmeler için mevcut olan 7f arklı programla kredi alabilirsiniz. İş bankası ile anında ticari finansman 100 bin TL’ye kadar veriliyor. Kooperatif üyesiyseniz bu sayı 250 Bin TL ye kadar çıkarılabiliyor. Üstelik 6 ay anapara ve faiz ödemesiz avantajından da yararlanabilirsiniz. Halkbank’a baktığımızda ise devlet destekli düşük faiz avantajını sağladığını söyleyebiliriz.  Bu konuda esnafa en çok destek veren kamu bankası olmaktadır. Vakıflar Bankası ise nakit, gayri nakit, yatırım ve proje, dış ticaret olmak üzere 4 farklı kategoride kredi için yardımcı oluyor.

İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

Elbette ki İş kurma kredisi nasıl alınır diye düşünüyorsanız aslında cevabı çok basit. KOSGEB yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için hibe miktarını arttırdı. 50 bin TL’den 60 bin TL’ ye çıkan hibe daha fazla destek olmakta. Eğer imalat sektöründe yer alıyorsanız bu oran tam 225.000 TL olmaktadır.

Daha önceden Girişimcilik Destek Programı olarak verilen bu imkanlar şimdi ki adı ile Girişimciliği Geliştirme Destek programı olarak değiştirilmiştir. Bu hibe oranlarından yararlanmak isterseniz Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ile 60.000 TL hibeye sahip olabilirsiniz. Bu programa sahip olmak için 2 şartı yerine getiriyor olmanız gerekiyor. Örgün ya da Uzaktan Eğitim ile Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alarak girişimcilik sertifikası sahibi olmalısınız.

Diğer kural ise kuracağınız iş fikrinin mutlaka KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alması gerekmektedir. Eğer İleri Girişimcilik Destek Programına başvurursanız 225.000 TL hibe alabilirsiniz. Bu program için de 2 şartı yerine getirmeniz gerekmektedir. Programın süresi 2 senedir. Şartlarına bakacak olursak İlk olarak Geleneksel Girişimcilik Eğitimi daha sonra ise İleri Girişimcilik Eğitimi almanız gerekmektedir. Sonrasında ise fikriniz İmalat kategorisinde yer almalıdır.

İş Kurma Kredisi Şartları

Öncelikle KOSBEG tarafında verilen eğitimlere kayıt olmalısınız. Sonra ise başvurmak istediğiniz kredi türünü seçmelisiniz. Örneğin 25 yaşındaki birinin Genç Girişimci Desteğine başvurması gerekmektedir. Bir diğer şart ise 18yaşını doldurmuş olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Kurmak istediğiniz iş yerini bir proje haline getirmeniz getirmelisiniz. Bu aşamadan sonra artık iş bulma kredinize dair olumlu bir karar çıkmasını beklemelisiniz. İş kurma kredisi şartları bu şekilde özetlenebilir.

İş Kurma Kredisi Başvurusu

İş kurma kredisi başvurusu yapmak için bazı belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Bu belgeler imza beyan belgesi, muhasebeci vekaleti, ikametgâh ve fatura belgeleri ve kira ve tapu bilgileridir. Yüz kızartıcı suçlar işlenmediğiniz takdirde eski hükümlüler de İŞKUR’a kayıt yaptırarak ve KOSGEB’den kursları alarak işe başlayabilirsiniz.

İş Kurma Kredisi Faiz Oranı

Son zamanlarda iş kurma kredisi faiz oranı konusunda bilgi sahibi olmayı isteyenlerin sayısının oldukça fazla olduğunu biliyoruz. İnternet üzerinden, iş kurma kredisi için aldığınız tutarı yazarak ve vadenizi girerek hesaplayabilirsiniz. Örneğin Türkiye İş Bankası’ndan 50 bin TL kredi aldığınızda 36 ay sonra öderseniz faiz oranınız %1.33 olacaktır.

İş kurma Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İş kurma kredisi nasıl hesaplanır diyorsanız bir örnekle anlatabiliriz. 20.000 TL tutar ile bakacak olursak 4senede geri ödeneceğini düşünelim. Toplam ödenmesi gereken miktar 27.340,60 TL olacaktır. Bunun hesaplaması yine bankalara göre değişmekte ve çektiğiniz süreye göre şekil almaktadır. Artık iş kurma kredisi ile hayalleriniz gerçekleştirmeniz çok yakın. Ayrıca iş kurma kredisi veren bankalar hakkında bilgi sahibi olmak için merak ettiğiniz bankayı arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2020, 15:38
YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER