Kamu Bankalarının Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranı Yükseldi!

Aralık ayında konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlere üzücü haber geldi! Enflasyon rakamlarının yıl sonunda yükselmesiyle birlikte kamu bankalarının enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranları da yükselmiş oldu. İşte detaylar…

Kamu Bankalarının Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Faiz Oranı Yükseldi!

Son dönemde dolar / TL paritesinde yaşanan dalgalanmaların, konut kredisi faiz oranlarını etkilemesinden endişe duyan vatandaşların korkuları gerçek oldu. ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararlarının yanı sıra Doğu Akdeniz’de doğal gaz ve petrol arayışının yarattığı siyasi gerilim ilk etapta doları vurmuştu. Geçtiğimiz hafta başından itibaren doların kademeli olarak yükselmesi sonucunda Merkez Bankası’nın müdahalesi de yeterli olmamıştı. Doları kuru yükseliş trendine devam ederken, enflasyon rakamlarının da yıl sonundaki zamlarla yükselmesi konut kredilerinde korkulan faiz oranı artışına uygun zemin hazırladı.

Enflasyona Dayalı Konut Kredisi Faiz Oranı Arttı

Hayallerindeki konuta sahip olmak için bankaların konut kredisi ürünlerini tercih eden vatandaşların son dönemdeki korkuları gerçek oldu. Doların yükselmesiyle birlikte enflasyon rakamlarının da yıl sonunda artış göstermesi, kredi faizlerindeki düşüşün sonunu getirdi. Merkez Bankası’nın yılın son toplantısında politika faizini düşürmesine rağmen özel bankaların konut kredisi kampanyalarında faiz indirimine gitmemesi endişeleri doğururken, kamu bankalarının vatandaşa sunduğu enflasyona endeksli konut kredisi kampanyalarında da üzücü gelişmeler yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre kasım ayında 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 10,56 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakama göre Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank gibi kamu bankalarının da vatandaşa sundukları enflasyona dayalı konut kredi faiz oranları yükselmiş oldu. Bu gelişmeyle birlikte kamu bankalarından enflasyona endeksli konut kredisi kullanmak isteyen müşteriler, çektikleri konut kredisinde aylık yüzde 1,07 oranında faiz ödeyecek.

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Türkiye bankacılık sektöründe yalnızca Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından müşterilere sunulan enflasyona endeksli konut kredisi hesaplamasında birtakım yöntemler kullanılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri içinde baz alınan TEFE ve TÜFE rakamları enflasyona dayalı konut kredisinin güncel faiz oranını da belirlemiş oluyor.

TÜİK tarafından düzenli olarak açıklanan bu rakamlar arasında yıllık TÜFE yani Tüketici Fiyat Endeksi ortalaması ve bankanın kar marjı hesaplanıyor. Kurum tarafından açıklanan TÜFE rakamlarına göre aralık ayında uygulanacak enflasyona endeksli konut kredisi hesaplamasıyla vatandaşlara sunulan kredi faiz oranı yüzde 1,07 olarak belirlenmiş oluyor. Bu oranın belirlenmesinde bankanın kar marjı yüzde 9,19 olarak hesaplamaya dahil edilmiş oluyor.

Öte yandan özel ve kamu bankalarından konut kredisi kullanmak isteyen ancak faiz oranlarının düşmesini bekleyen vatandaşlar da umutlarını kaybetmeye başladı. Enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranı yükselirken, özel bankaların konut kredisi faiz oranlarında indirim yapmasına şüpheli gözlerle bakılıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER