Kara Liste Affı İçin İYİ Parti Meclise Kanun Teklifi Verdi. Sicil Affı Mı Geliyor, Ne Zaman Çıkacak?

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren kara liste affı ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sicil affı hakkında İYİ Parti'den Meclis'e kanun teklifi sunuldu. Sicil affı ne zaman çıkacak? İşte detaylar...

Kara Liste Affı İçin İYİ Parti Meclise Kanun Teklifi Verdi. Sicil Affı Mı Geliyor, Ne Zaman Çıkacak?

Son yıllarda ekonomide yaşanan sıkıntılı süreç ve bankaların müşterilerine sundukları bireysel kredilerde uyguladıkları rekor faiz oranları sebebiyle pek çok vatandaş mağduriyet yaşamıştı. Bankalara kredi borcunu ödemekte zorlanan ve bu sayede bankalar tarafından kırmızı kalem yemek sureti ile kara listeye alınan vatandaşların yanı sıra pek çok kişi de çek cezalısı olarak sicili bozuk vatandaşlar kervanına katılmıştı. Yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla sıkı bir çalışma başlatılırken İYİ Parti meclise kanun teklifinde bulundu. Kara listeye alınan ve bu nedenle bankalardan kredi kullanmasına izin verilmeyen vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi amacıyla yasa tasarısı hazırlayan İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Sicil Affı'nın yeniden Meclis gündemine gelmesini talep etti.

Kara Liste Affı Mı Geliyor? Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Muğla Milletvekili Metin Ergun tarafından Meclis'e sunduğu kanun teklifi açıklamasında "Ülkemiz içerisinde bulunduğu ekonomik kriz hali ve eldeki iktisadi veriler ile birlikte değerlendirme yapıldığında, halihazırdaki durumun giderek kötüleştiği ve bu gidişatın vatandaşa yüklemiş olduğu maddi / manevi yükün giderek ağırlaştığı aşikardır." dedi.

Bankalar tarafından kredi borcu sebebi ile kara listeye alınan vatandaşlar, sicil affının ne zaman çıkacağını merak ediyor. İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun, Meclis'te görüşülmesi amacıyla Sicil Affı kanun teklifini bir kez daha Meclis gündemine getirdi. Milletvekili Ergun yapmış olduğu açıklamasında bankaların takipteki alacak tutarının 116 milyar TL'yi bulduğuna dikkat çekerek, "2017 yılında tüketici kredileri ve kredi kartları, kobi kredileri ve ticari krediler nezdinde takipteki kredilerin brüt tutarı 64 milyar TL düzeyindeyken bu rakam 2019'un haziran ayı itibarıyla 116 milyar TL'ye ulaşmıştır." dedi.

"Sicil Affı Kanun Değişikliği Gerekmektedir"

Pek çok vatandaşın bankalara olan tüketici kredisi veya kredi kartı borcunu ödediği halde sicil dosyalarının devam etmesi sebebiyle kredi talebinde bulunduklarında sorunlar yaşadığı biliniyor. Bankalar tarafından bir kere kırmızı kalem yiyerek kara listeye alınan müşteriler, 5 yıl boyunca hiçbir tüketici kredisinden veya kredi kartı limiti artırma talebinden olumlu sonuç alamıyor. Daha önce çıkarılan yasalar ile Türkiye Bankalar Birliği'ne öncülüğünde kurulan Risk Merkezi'nin tuttuğu sicil kayıtlarının iptal edilebileceği ve dikkate alınmayabileceği öngörülmüştü.

İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun, Meclis gündemine taşıdığı sicil affı konusunda, "Bankalar ve finansal kuruluşlara taktir yetkisi sağlanmakta ve vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm getirilememektedir. Bu sebeple sicil affı kanun değişikliği gerekmektedir." açıklamasında bulundu. Kara listeye alınan vatandaşların merak ettiği sicil affı hakkında gelişmeler yaşandıkça tüm son dakika gelişmelerini haber sitemizden takip edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER