Katarlıların Vakıfbank’ı Alacak Mı Şüphesi Kafaları Karıştırıyor

Geçtiğimiz günlerde yüzde 58,5 oranındaki hisseleri Hazine’ye devredilen Vakıfbank’ın bu hisselerinin tamamı ya da bir bölümü satıldıktan sonra, önümüzdeki yıl içinde bütçe açığını kapatmak için Katarlılara satılacağı iddia edildi. İşte detaylar…

Katarlıların Vakıfbank’ı Alacak Mı Şüphesi Kafaları Karıştırıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan Cuhmurbaşkanlığı Kararnamesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank’ta bulunan yüzde 58,5 oranındaki hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredildiği açıklanmıştı. Kafalarda soru işareti oluşturan bu kadarın ardından 2020 yılında Hazine’nin Vakıfbank’taki hisselerinin tamamı ya da bir bölümünü satacağı, buradan elde edilecek gelirle 2020 yılı içinde artacak bütçe açığının bir bölümünü karşılamaya çalışacağı yorumları dile getirilmeye başlandı.

Vakıfbank Katarlılara Mı Satılacak?

Deutsche Welle Türkçe’nin yaptığı analize göre AK Parti uzun zamandır Vakıfbank’ta bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait hisseleri Hazine’ye almak istiyordu. 2013 yılında Babacan’ın Anayasa Mahkemesinden çıkan kararla bu yolun açıldığı ifade edilmişti. Bunun ardından 2017 yılında çıkarılan farklı bir kararname ile Vakıfbank’ın hisselerinin devralacak Hazine’nin bu satın almanın bedelini nakit olarak ödemeyip, beş ayrı vadede çıkarılacak kira sertifikaları aracılığıyla ödeyeceği kanunlara eklenmişti.

Söz konusu kararnamede Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne verilecek kira sertifikalarının borçlanmaya yazılmayacağı, dolayısıyla iç borcu artırmadan yapılacak olması da dikkatlerden kaçmamıştı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün faaliyette bulunan vakıflara olan katkısı da olmak üzere, tüm faaliyetlerini kira sertifikalarını nakde çevirerek devam etmesi öngörülmüştü.

Yıllardır Hedeflenen Şimdi Oldu

Hükümet 2013 yılından bu yana hedeflediği devir işlemleri için gerekli kararı şimdi sürpriz bir zamanlama ile hayata geçirdi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre hisselerin Hazine’ye devredilme işleminin tamamlanması için 1 hafta süre öngörüldü. Uzun zamandır planladığı kararı ancak yıllar sonra hayata geçirmeye karar veren hükümetin, devir işlemlerinin bu kadar çabuk sürede tamamlanmasını istemesi de kafalarda soru işareti yarattı.

Yüzde 25,22 oranında halka açık hissesi bulunan Vakıfbank’ın hisselerinin büyük çoğunlu Hazine’ye devredildikten sonra konuya ilişkin pek çok yorum yapıldı. Uzun yıllar boyunca sermaye yeterliliği noksanlığı ile dikkat çeken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yakından takip altına alınan Vakıfbank’ın acil sermaye desteğine ihtiyaç duyduğu sektörün içindeki herkes tarafından net bir şekilde biliniyor. Hazine, sermaye desteğini karşılamak için hisselerin kendisine devredilmesini şart koşuyordu. Fakat ilk başta sermaye ihtiyacını karşılamak adına planlanan bu uygulamanın son dönemde büyüyen bütçe açığının kapatılmasına katkı ve diğer kamu bankaları gibi kredi hacmini artırması amacına yönelik başlatıldığı görülüyor.

Amaç Bütçeye Gelir Sağlamak

Tüm bu gelişmelerin ışığında alınan karar, Vakıfbank’ın Katarlı yatırımcılara satışı ile bütçeye gelir sağlanması amacı taşıdığı ihtimalini öne çıkarıyor. Yüzde 25 oranında halka açık hissesi bulunan Vakıfbank’ta yüzde 50’ye yakın hisseye sahip olan şirket, Vakıfbank’ın yönetimine sahip olabilir. Böylece Hazine’nin Banka’nın yüzde 50’sinden daha azını satarak ciddi gelir elde etmesi mümkün olabileceği gibi, kalan hisselerin yeniden halka arzı da yapılıp, ek gelir elde edilebilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER