Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama

Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar tarafından sıkça telaffuz edilen kentsel dönüşüm kredisi sayesinde pek çok vatandaş yepyeni binalarda oturma imkanı elde ediyor. Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır ve hesaplanır? İşte detaylar...

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama

Günümüzde inşaat sektöründe yeniden yapılan binaların pek çoğu kentsel dönüşüm kapsamında inşa ediliyor. Deprem bölgesinde olan binaların yıkılarak daha sağlam ve depreme dayanıklı bir şekilde yapılması amacıyla gerçekleştirilen kentsel dönüşüm için bankalar vatandaşlara kentsel dönüşüm kredileri sunmaya devam ediyor. Bu kredilerden yararlanan vatandaşlar, kentsel dönüşüm kapsamına giren binalarının yıkılıp yerine yepyeni bina yapılmasını sağlayabiliyor. Bu sebeple özellikle yaşlı ve yıpranmış binalarda oturan vatandaşlar kentsel dönüşüm kredisinin detayları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Kentsel dönüşüm kredisi adı altında bankalardan müşterilere sunulan finansman türü, oturduğunuz binanın kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden inşa edilmesi için verilen bir kredi türüdür. Deprem ve afet riski altındaki alanların için çıkarılan 306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında sunulan kentsel dönüşüm kredisi, afet riski altındaki yapılar için verilen bir finansman olarak öne çıkmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Pek çok vatandaş Türkiye'de bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren kamu ve özel bankaların sunduğu kentsel dönüşüm kredisini nasıl alacaklarını merak ediyor. Kentsel dönüşüm kredisinin tanımında da bahsedildiği üzere bu kredi ürününe başvuruda bulunmak isteyenlerin öncelikle afet riski altındaki riskli yapılarda oturması şartı bulunuyor. Oturduğunuz binanın afet riski altında olup olmadığını anlamak için yapının riskli alanda yer aldığına dair raporlarla tespit edilmiş olması gerekiyor.

Kentsel dönüşüm kredisinden riskli yapı olduğu tespit edilmiş bir binanada en az bir yıldır oturan kiracılar ve sınırlı ayni hak sahipleri ilke riskli konut sahibi olup farklı bir konut almak isteyenler faydalanabilmektedir. Kentsel dönüşüm kredilerinde bankalar tarafından sunulan faiz oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sağladığı faiz desteğinden yararlanılmaktadır. Bankalara kentsel dönüşüm kredisi başvurusunda bulunmadan önce yapmanız gereken adımlar şunlardan oluşmaktadır:

  • Oturduğunuz binanın risk raporu tespitinin yapılabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu iş için yetkilendirilmiş bir kuruluşa başvurmanız gerekiyor.
  • Riskli Yapı Tespit Raporu alındıktan sonra binanızın afet durumunda riskli olduğu tespit edilirse, binadaki hak sahipleri ile ortak bir şekilde kentsel dönüşüm kararı almanız gerekiyor. Binana oturanlar için üçte iki oy çoğunluğu kentsel dönüşüm uygulaması için yeterli görülüyor.
  • Dönüşüm kararından sonra hak sahiplerinin ortak kararı ile müteahhit firma belirlenmesi ve sözleşmenin imzalanması gerekiyor.
  • Bu aşamalardan sonra yenileme işlemi için para ihtiyacınızda bankaların sunduğu avantajlı faiz oranları sunulan kentsel dönüşüm kredilerine başvuru yapabilirsiniz.
  • Kentsel dönüşüm kredisi konutlar için devlet katkısı %4, işyerleri için %3 oranındadır.
  • Konutlarda 129 ay vade, işyerleri için 84 aya varan vadeler bulunmaktadır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER