Konut Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Ev sahibi olmak veya yeni ev almak isteyen vatandaşların merak ettiği konut kredi faiz oranları düşecek mi? sorusunun yanıtı sürekli değişen faiz oranları ve artan ev fiyatları nedeniyle kafa karıştırmaktadır. Bu duruma bağlı olarak da konut kredisi veren bankaların faiz oranları da dönemsel değişikliklere uğramaktadır. En uygun faizle kredi veren bankalar ev sahibi olmak isteyenlerce yakın takibe alınmaktadır.

Konut Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Koranavirüs nedeniyle uygulamaya koyulan düşük faizli kredi imkanlarının yavaş yavaş sonuna gelinmesi ile vatandaşların aklındaki sorular daha da artmaktadır. Konut kredisinde artış olacak mı ya da konut kredi faiz oranları düşecek mi? Tüm bu sorulara yanıt bulmak ve doğru zamanda doğru konut krediyi çekebilmek için akla gelebilecek soruları ve yanıtları sizler için araştırdık. İşte detaylar…

Konut Kredi Faiz Oranları Yükseldi Mi?

Korona virüs döneminde vatandaşa destek amaçlı düşürülen konut kredisi faizleri Merkez Bankası’nın gündeme getirdiği konular nedeni ile konut kredi faiz oranları yükseldi mi? Sorusunu gündeme getirdi. Bankaların uyguladığı kampanyalarında sonuna doğru gelinmiş olunması ve Merkez Bankası’nın sıkıştırmalı adımları ile konut kredisi faiz oranları yükselmiştir. Yükselmenin bir başka nedeni ise kredi genişlemesinin kademeli bir şekilde geri çekişmesidir. Bu sebeplere bağlı olarak da kamu bankaları yavaş yavaş faiz oranlarını arttırmaya başlamıştır.

Haziran ayında yüzde 9,01 ile en düşük seviyeyi gören faiz oranları ağustos ortasında yüzde 9,99 ile iki haneli rakamlara yaklaşarak hızla yükselmiştir. Sıfır alacağınız konutlarda yüzde 0,75’e kadar düşürülmüş olan konut kredisi faiz oranları yüzde 0,99’a çıkarılmış, ikinci el alacağınız konut kredilerinin faizleri ise yüzde 1,05 seviyesine kadar yükselmiştir.

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Her gün yeni bir haberle güncellenen faiz oranları nedeniyle ev almak isteyen vatandaşların sürekli araştırdığı güncel konut kredisi faiz oranları ne kadar? Konusu olmaktadır. Kamu bankaları ve özel bankaların sunduğu konut kredisi imkanları değişiklik göstermektedir. Konut alımında en çok desteği veren kamu bankalarından kredi faizlerinin düşürülmesi ile konut kredisi çekimi rekor seviyeye ulaşmıştır. Yavaş yavaş bu kampanyaların sonuna gelinmesi konut kredisi faiz oranlarının yüzdesini de büyük oranda değiştirmiştir.

Bankalara Göre Değişiyor

En düşük konut kredisi veren bankalar Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank olarak karşımıza çıkmaktadır. Birinci el alacağınız konutlarda faiz oranı yüzde 0,99 olarak belirlenmiştir. Minimum vade 3 ay maksimum vade ise 180 ay olarak belirtilmiştir. İkinci el konut almak istediğinizde bu rakamlarda farklılıklar gözlenmektedir. Yüzde 1,19 olarak belirlenen ikinci el konut kredisi faizlerinin vadesi de minimum 3 ay maksimum 120 ay olarak belirtilmiştir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı Kaç?

Korana virüs dönemi ile çeşitli konut kredi desteği sağlayan bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Bu nedenle konut kredi faiz oranları düşecek mi? Veya yükselecek mi gibi sorulara yanıt bulmak isteyenler Ziraat Bankası’nı yakından takip etmektedirler.

Ziraat Bankası her dönem vatandaşlara sağladığı imkanlar ile gündeme gelmiş ve en çok tercih edilen bankalar arasına girmiştir. Sunduğu imkanlar ve geri ödemelerde sağladığı kolaylıklar konut kredisi almak isteyen vatandaşların daha fazla araştırma yapmasına neden olmaktadır. Ev almak ve konut kredisi çekmek isteyenler Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı kaç? Gibi soruları sık sormaktadırlar. Birinci el ve ikinci el konut kredilerine göre değişen oranları ile tam bilgi almak için Ziraat Bankası’na ait konut kredisi hesaplama sayfası sayesinde konut kredisi başvurusu yapmadan önce hesaplama ve planlama yapabilmeniz mümkündür. Çekmek istediğini konut kredisini ve vadesini belirleyebilir, geri ödeyeceğiniz rakamlara ve güncel kredi faizine ulaşabilirsiniz. Kredinin vadesi birinci el veya ikinci el alacağınız konuta göre değişmekte maksimum 120 ila 180 ay olarak belirlenmektedir.

Konut Kredi Faizleri Ne Kadar?

Her kredi türünde olduğu gibi konut kredi faizleri ne kadar? Sorusunun cevabı da bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Kamu ve özel bankaların sunduğu faiz oranlarının birbirinden farklı olmasının yanı sıra aldığınız konut kredisini kaç ay vade ile ödeyeceğiniz de konut kredisi faiz oranlarında belirleyici olmaktadır. Geçtiğimiz sene konut kredi faizlerinin çok yüksek olması ev almak isteyen vatandaşların bütçelerini sarsacak, geri ödemesi zorlaşacak derecelere yükselmişti. Ancak 2020 ortalarına doğru gelindiğinde korona virüs salgının da etkisiyle vatandaşlara yardımcı olmak isteyen kamu bankaları yüksek oranlarda konut kredisi faiz oranını düşürmüştür. Hem yüzdeyi azaltıp hem de vadeyi uzatarak rekor seviyelerde konut kredisi çekilmesini sağlamışlardır.

Kredi Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

İçinde bulunduğumuz dönemin belirsizliği konut kredi faiz oranları düşecek mi veya yükselecek mi gibi soruların cevabını da belirsizliğe sokmuştur. Vatandaşlar uygun konut kredi faizi veren kamu bankalarını araştırmakta ve güncellenen bilgileri yakından takip etmektedir. Ev almaya karar veren ve bunun için konut kredi desteğine ihtiyaç duyan vatandaşlar kredi çekmeden önce kredi faiz hesaplama nasıl yapılır? Sorusunun cevabını araştırmaktadır. İnternet üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz konut kredi hesaplama araçları sayesinde güncel faiz oranları ile kredi faiz hesaplaması yapabilir, aylık taksit, toplam ödeme, ödenecek toplam faiz tutarı ve diğer masraflarınıza ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER