Konut Kredisi Kullanacaklara Müjde! Merkez Bankası'ndan Teşvik Paketi

Hayallerindeki eve sahip olmak için konut kredisi kullanacaklara müjdeli haber Merkez Bankası'ndan geldi. Merkez Bankası yaptığı açıklamada bankaların konut kredisi ürünlerinde daha çok kampanya yapması için düzenleme yapılacak. İşte detaylar...

Konut Kredisi Kullanacaklara Müjde! Merkez Bankası'ndan Teşvik Paketi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankaların ticari ve konut kredisi ürünlerini yakından ilgilendiren bir düzenleme paketini gündemine aldı. Hayallerindeki eve sahip olmak için bankaların güncel konut kredilerine başvuran vatandaşların yüzünü güldürecek bu gelişmeyle birlikte bankaların uzun vadeli konut kredisi vermesi teşvik edilecek. Böylelikle vatandaşlar bütçelerine göre esnek ödeme planlarından yararlanarak uzun vadelerle konut kredisi kullanabilecekler.

Bankalara Kredi Kampanyası Teşvikleri

Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu'nun (PPK) gerçekleştirdiği toplantılarla politika faizinde indirimler yapmaya devam etmesinin yanında, Türkiye'de bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren kamu ve özel bankalara da kredi kullanımı konusunda teşviklerine de devam ediyor. Vatandaşların tüm bireysel ve ticari kredi ihtiyaçlarında avantajlı kampanyalar düzenlemelerini teşvik eden TCMB aynı zamanda bankaların kredi ürünlerinde uyguladıkları faiz oranlarının da indirilmesi için bankalara baskı uygulamaya devam ediyor.

Nitekim bu doğrultuda bankaların kredi faiz oranlarında hızlı düşüş devam ederken, ticaretin canlanması için bankaların kredi kampanyalarını sürdürmeleri büyük önem taşıyor. Bu amaçla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini indirmenin yanı sıra bankaların kredi vermelerini teşvik etmek için bankacılık sektöründe bazı düzenlemelerde bulunmaya devam ediyor.

Türk Lirası Krediler Büyüyecek

Merkez Bankası'nın geçtiğimiz günlerde yayımladığı duyuruda kredi artışının 2020 yılın enflasyon hedefi ve büyüme tahminleri ile uyumlu olarak Türk lirası krediler kaynaklı gerçekleşeceği belirtildi. Bu bağlamda ekonomideki dengelenme süreci devam ederken kredi arzının tüketimin dışında üretim odaklı sektörlere yönlendirilmesi amaçlanıyor. Merkez Bankası'nın bu tahminleri ve hedefleri doğrultusunda Türk lirası kredilerin hacminin büyümesi ve kredi kullanımında artış yaşanması bekleniyor.

Konut Kredisi Kullanacaklara Müjdeli Haber

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada uzun vadeli ticari krediler ve konut kredilerinin teşvik edildiği ifade edilerek "Yıllık büyüme oranı yüzde 15'in üzerinde olan bankalar için 2 yıl ve daha uzun vadeli ticari krediler ile 5 yıl ve daha uzun vadeli konut kredileri reel değişimlerinin tamamı büyüme oranı formülünün pay kısmından düşülerek hesaplanan uyarlanmış reel kredi büyüme oranının yüzde 15'in altında olması durumunda, bankalar zorunlu karşılık teşviklerinden yararlanabilecek" denildi.

Böylelikle konut kredisi kullanacaklara yönelik bankaların uzun vadeli kredi kampanyaları gerçekleştirmesinin teşvik edileceği vurgulandı. Vatandaşlar hayallerindeki eve sahip olmak için bütçelerine ve ödeme güçlerine göre uzun vadeli taksitlerle konut kredisi kullanabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER