Konut Kredisi Şartları Nelerdir? En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekilebilir?

Ülkemizde 2007 yılında yasalaşıp uygulamaya başlayan konut kredisi, vatandaşların kira ödemek yerine aylık ödeme koşullarına uygun uzun vadelerle ödeme yaparak kendi evlerinin sahibi olmasını sağlıyor. İşte konut kredisi kullanma şartları ve limitleri...

Konut Kredisi Şartları Nelerdir? En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekilebilir?

Türkiye'de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) yaptığı yeni düzenleme sonucunda, uzun vadeli kredi sınıfına alınan konut kredisi ile satın alacağınız evin, sadece %25'lik kısmını peşin ödeyerek konut kredisi almanız mümkün olabiliyor. Günümüzde bankalardan konut kredisi kullanma şartları, bankanın kendi belirlemiş olduğu hizmet politikalarına göre değişiklik gösterse de en temel alınan kriter; başvuru sahibinin kredi notu ve aylık geliri oluyor. Peki bunun dışında bankalardan konut kredisi çekme şartları nelerdir? En fazla ne kadar konut kredisi kullanma imkanına sahip olabilirsiniz? İşte konut kredisi hakkında yanıtları en çok merak edilen bu sorularla ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Konut Kredisi Kullanma Şartları

Hayalinizdeki eve sahip olmak için bankalardan konut kredisi kullanmak istediğinizde karşılaştığınız şartlar genellikle şunlar olmaktadır:

  • Konut kredisi çekerken öncelikle başvuru sahibinin bankalararası kredi notunun en az 1100 seviyesinde olması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin bankalara kredi ya da kredi kartı borcunun olması, önceden çekilen kredilerin batık görünmesi, karşılıksız çekin olması ve kredi kartı borcunu düzensiz olarak ödemesi kredi notunun düşük çıkmasında en büyük etkiler olarak görülmektedir.
  • Hane halkının toplam gelirinin ortalama harcamalar çıkarıldıktan sonra kredi borcunu aylık olarak ödeyebilecek seviyede olması gerekmektedir.
  • Konut kredisi başvurusunda bulunan kişinin 18 ile 70 yaş arasında olması istenmektedir. (Çoğu bankada üst yaş sınırı 65'tir.)
  • Konut kredisi almak için başvuruda bulunulan bankanın yeminli eksperi, konut kredisi ile satın alınacak gayrimenkul ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Satın alması planlanan evin kalitesi, ısınma durumu ve dış görünüşünün yanı sıra tapuda iskanlı ya da hisseli olup olmamsı gibi özellikler yeminli eksper tarafından araştırılır. Bu araştırmalardan sonra hazırlanan raporda gayrimenkulün gerçek değeri ortaya çıkar.
  • Bankalar müşterilerine konut kredisi verirken genel olarak yeminli eksperin hazırlamış olduğu bu rapora göre kredi verirler. (Yani satın almak için ödeyeceğiniz bedel ile eksper raporu arasında çok fazla fark olması durumunda banka eksper raporunu esas alacaktır.)

En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Kullanılabilir?

Konut kredisi kullanma limitinde de bankaların belirlemiş olduğu bazı şartlar vardır. Bankaların belirlemiş olduğu bu şartların başında düzenli gelire ek olarak kira ve diğer gelirlerin toplamı gelmektedir. Düzenli geliriniz ne kadar fazla ise o kadar yüksek konut kredisi kullanabilirsini.z

Bankalardan konut kredisi çekiminde ev kredisi başvurusu yapacağınız evin %75 oranında kredi kullanabilirsiniz. Bu durumda kalan %25'lik kısım ev sahibine verilmeden evin satın alınması mümkün değildir. Peşinat ne kadar yüksekse ödeyeceğiniz kredi borcu da o kadar düşük çıkar.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER