Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Günümüzde ev satın almak için bankalardan kullanılan konut kredisinde yapılandırma işlemleri pek çok konut kredisi borçlusunu memnun ediyor. İşte yüksek faiz oranı ile kredi kullananların merak ettiği kredi yapılandırma işlemleri...

Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Bankaların yüksek kredi faiz oranı ile konut kredisi kullanan müşterilerine sunduğu en cazip seçenekler arasında konut kredisi yapılandırma işlemleri gelmektedir. Konut kredisi yapılandırma, bankacılık literatüründe refinansman ya da remortgage olarak da tanımlanmaktadır. En net tabiri ile açıklamak gerekirse konut kredisi yapılandırma, bankadan daha önce kullanılan faiz oranından daha düşük faiz oranları veya daha kolay ödeme imkanı ile kredi kullanılmasını sağlayarak müşterinin kalan kredi borcunun ödenmesidir.

Konut Kredisi Yapılandırma

Bankaların konut kredisinde uygulanan faiz oranları üzerinde indirim kampanyaları devam ederken, daha önce yüksek faiz oranlarından konut kredisi kullanan ve zorlu ödeme şartlarına imza atan banka müşterileri, yapılandırma fırsatlarından faydalanarak borcunu daha kolay bir şekilde ödeyebilmektedir. Konut kredisi yapılandırma işlemleri ile bankadan kullandığınız ve yüksek faiz oranı sebebiyle ödeme zorluğu çekmeniz durumunda, bankanın mevcut ödeme gücünüze göre kullandığını konut kredinizin geri ödemesini yeniden yapılandırarak bir nebze daha rahat ödeme şartlarına kavuşmanızı sağlayabilmesi mümkündür.

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında ciddi anlamda indirim yapmalarına rağmen her talep eden müşterisine konut kredisi yapılandırma fırsatı sunmadığı bilinmektedir. Çünkü konut kredisi yapılandırma işlemlerinden yararlanabilmek için konut kredisi kullanan banka müşterisinin de bazı kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Konut Kredisi Yapılandırmanın Faydaları

Konut kredisi yapılandırma yapmak, banka müşterileri arasında özellikle borcunun taksitlerini ödemekte zorlanan müşteriler açısından çok büyük faydalar içermektedir. Bu sayede kullanılan konut kredisinde toplam kredi maliyeti biraz daha aşağı çekilerek ödenecek borçta avantaj sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra yapılandırılan konut kredisi faiz oranında ciddi oranda bir değişiklik olmasa dahi yapılandırma sayesinde kredi ödeme vadesi uzatılarak, aylık geri ödeme tutarı azaltılabilmektedir. Aylık taksit tutarının azaltılması konut kredisi ödemesinde banka müşterilerine bütçelerine göre daha kolay ödeme gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Genel olarak konut kredisi yapılandırmanın faydaları şu şekilde öne çıkmaktadır:

  • Güncel yapılandırma faiz oranının, daha önceki faiz oranından düşük olması durumunda geri ödenmesi gereken toplam borç tutarı azaltılabilir.
  • Maaş günleri ve benzeri durumlar için konut kredisi ödeme planı yeniden düzenlenebilir.
  • Vade süresi uzatılarak aylık taksit ödeme tutarı azaltılabilir.
  • Sabit faizden değişken faizliye geçilerek sistemde değişiklik yapılabilir.

Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Konut kredinizi yeniden yapılandırmaya karar vermeniz durumunda bankanızla irtibata geçerek yapılandırma faiz oranını öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra mevcut durumda müşterisi olduğunuz banka değil de başka bir bankadan konut kredisi yapılandırma yapacaksanız şu ek ödemeleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir:

  • Dosya masrafı
  • Erken borç kapatma bedeli
  • Ekspertiz ücreti
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER