Konut Kredisi Yapılandırmak Avantajlı Mıdır, Nasıl Yapılır?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte on binlerce vatandaş ödedikleri yüksek kredi faiz oranından dolayı mağduriyet yaşıyor. Bunun için bankaların konut kredisi yeniden yapılandırma işlemlerine olan ilgi giderek artıyor. İşte bilinmesi gerekenler...

Konut Kredisi Yapılandırmak Avantajlı Mıdır, Nasıl Yapılır?

Konut kredisi yapılandırma işlemleri, bankalardan daha önce yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanan vatandaşlar tarafından merak konusu haline geldi. Konut kredisi yapılandırma nedir, hangi durumlarda konut kredisi yapılandırma yapılabilir ve konut kredisi yapılandırma masrafları ne kadar sorularının yanıtlarını internet üzerinden arayan vatandaşlar, yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için müşterisi oldukları bankaların güncel kampanyalarını da mercek altına alıyor. İşte on binlerce konut kredisi müşterisi tarafından merak edilen konut kredisi yapılandırma hakkında bilinmesi gerekenler ve şartları...

Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Konut kredisi kampanyalarında son dönemde gerçekleşen faiz oranı indirimleri ile birlikte tüketiciler kredi geri ödemelerinde düşük faiz oranlarından yararlanmak istiyor. Bu durumda tüketicilerin halihazırda ödemekte oldukları kredi borcu tamamen kapatılıyor ve düşük faizden yeni bir kredi borcu açılıyor. Bankalar tarafından yılın belirli dönemlerinde kampanya şeklinde müşterilere duyurulan bu kredi yenileme işlemlerine kredi yapılandırma adı veriliyor.

Konut kredisi yeniden yapılandırma olarak bankaların son dönemde en çok dikkat çeken kampanyaları arasına giren bu refinansman, bankadan daha önce kullanılmış bir kredinin kapatılarak, daha düşük faiz oranları ile yeniden kredi kullanılması işlemi olarak biliniyor. Örneğin faiz oranlarının yüksek seviyelerde olduğu dönemde bir bankadan konut kredisi kullanan vatandaş, faizlerin düşmesine rağmen bankaya anlaşmış olduğu yüksek faiz oranından ödeme yaptığı için mağduriyet yaşıyor. Bu sebeple bankalar, yılın belirli dönemlerinde daha önceden konut kredisi kullanmış ve yüksek faiz oranları ile ödeme yapmak zorunda kalan müşterilerinin memnuniyeti ve mağduriyetlerinin giderilmesi için konut kredisi yeniden yapılandırma kampanyalarını duyuruyor.

Konut Kredisi Yapılandırmanın Avantajı

Geçmiş dönemde konut kredisi faizlerinde uygulanan yüksek faiz oranı döneminde konut kredisi kullanmış olan müşteriler, bankanın faiz oranlarında indirim yapmasının ardından kredi borçlarını yeniden yapılandırma imkanından faydalanabiliyor. Bu sayede tüketici daha düşük faiz oranı ile kullandığı kredi ile hem mevcut borcunu kapatmış hem de faiz ödemelerini düşürmüş olmaktadır. Konut kredisi yapılandırma aynı bankada veya başka bir bankada yapılabilmektedir.

Konut kredisi yapılandırmanın avantajları sayesinde tüketiciler, güncel dönemin düşük faiz oranlarından yararlanabiliyor, borç taksitlerini azaltabiliyor ve bankaya daha az faiz ödeme fırsatından faydalanabiliyor.

Konut Kredisi Yapılandırma Masrafları

Bankalar, konut kredisi yapılandırma yapmak isteyen müşterilerinden bazı kalemlerde masraflar talep ediyor. Bunların başında erken kapatma cezası yer alıyor. Yüksek faizli kredi kapatılacağı için banka müşterisinden bu farkı isteyebiliyor. Konut kredisinde yüzde 2 oranında ödenmesi gereken ceza, müşterinin cebinden çıkıyor. Ayrıca yeni bir kredi açılacağı için dosya ücreti, sigorta ücreti ve diğer kredi masrafları da yapılandırma başvurusunda bulunan tüketiciden talep ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 13:44
YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER