KOSGEB'den Kredi Faiz Oranlarında İndirim! KOSGEB Başvuruları Nereye Yapılacak?

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında faiz ve kar payı oranlarını 175 baz puan indirdiklerini duyurdu. Küçük ve orta ölçekli işletmeler daha uygun faiz oranlı kredi kullanabilecek...

KOSGEB'den Kredi Faiz Oranlarında İndirim! KOSGEB Başvuruları Nereye Yapılacak?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, KOBİ Finansmanda Destek Programı'nda faiz ve kar payı oranlarının 175 baz puan aşağı yönlü revize edildiğini kamuoyuna duyurdu. KOSGEB kredilerinde yapılan son güncelleme ile birlikte, stratejik ve öncelikli sektörlerde yer alan işletmeler 500 bin liraya kadar kredi kullanabilecek. Öte yandan KOSGEB desteği alarak işletmelerini yeni kurmuş ya da kuracak olan girişimcilere ise 50 bin liraya kadar kredi kullanımlarında destek sunulacak.

KOBi Finansman Destek Programı Devreye Alındı

Basın açıklamasında bulunan KOSGEB Başkanı Uzkurt, kurumun Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Türkiye'de faaliyet gösteren 10 banka ile protokol imzalayarak, KOBİ Finansman Destek Programı'nı devreye aldıklarını ifade etti.

Türk ekonomisinde son dönemde başlayan yeniden canlanmanın kredi faiz oranlarındaki düşüşü de beraberinde getirdiğini kaydeden Uzkurt, KOBİ'lerin kredi desteklerine çok daha kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlamak için KOSGEB'in yeni bir destek programı geliştirip uygulamaya koyduğunu söyledi. Kurumun ekonomideki olumlu sinyaller doğrultusunda, KOBİ'lere sunduğu kredilerde uygulanan faiz ve kar payı oranlarını 175 baz puan aşağı yönlü revize edildiğini söyleyen Uzkurt, KOBi Finansman Destek Programı kapsamında hangi işletmelerin ne kadar kredi kullanabileceklerini de açıkladı.

KOSGEB Kredi Desteklerinden Kimler Yararlanabilir?

Söz konusu yeni programı ilk olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreni'nde dile getirdiğini ifade eden Uzkurt, "KOSGEB olarak stratejik ve öncelikli sektörlerde yer alan işletmelere 500 bin liraya kadar, KOSGEB desteğiyle işletmesini kurmuş ya da kuracak olan işletmelere ise 50 bin liraya kadar kredi kullanımlarında destek oluyoruz." diyerek kredi desteklerinden yararlanabilecek işletmeleri duyurdu.

KOSGEB'in yeni işletmeler için sunduğu 50 bin liralık kredi kullanımının 10 puanlık kısmını, 500 bin liralık kredi kullanımının ise 12 puanlık faiz ya da kar payı kısmını kurumun karşıladığını kaydeden Uzkurt, işletme kredilerinde vade sayılarının da artacağını müjdeledi.

İşletme kredisinde vade sayısı en fazla 18 ay şeklinde verilirken, makine teçhizat kredisinde 36 ay olarak vade kapsamı genişletildiğini açıklayan Uzkurt, ayrıca 50 bin liralık krediye hak kazanıldığında bunun 30 bin lirasının makine teçhizat kredisi kalan 20 bin lirasının ise işletme kredisi olarak kullanıldığını hatırlattı.

KOSGEB Hangi Bankalarla Anlaşmalı Kredi Veriyor?

Kamu kaynağının daha etkin kullanılması için KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında 10 bankayla anlaşıldığını belirten Uzkurt, KOBİ'lerin KGF, Akbank, Denizbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve Yapı Kredi Bankası'na başvuru yapabileceğini duyurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER