Kredi Başvuru Sayısı Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Kredi başvuru sayısı, bankaların kredi ürünlerine başvuruda bulunanları yakından ilgilendirmektedir. Kredinin onaylanması için önemli bir kriter olan kredi başvuru sayısı sorgulama nedir, nasıl yapılır?

Kredi Başvuru Sayısı Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Bankaların müşterilerine sundukları kredi ürünlerinden faydalanmak, belirli kriterlere uygun hareket edildiği takdirde oldukça kolay bir işlemdir. Eğer bankalara ödemeleriniz ile ilgili olarak daha önce bir problem yaşamamışsanız ve bu sayede kredi notunuz olumlu olarak belirlenen seviyede ise kredi çekmenizde herhangi bir engel söz konusu değildir. Fakat bankaların dikkat ettiği bazı kriterlere göre, kredi notunuz yüksek olsa dahi bankalardan kredi çekmeniz güçleşebilmektedir. Bu önemli kriterlerden biri de kredi başvuru sayısı olarak öne çıkmaktadır. Eğer sık sık birbirinden farklı ya da aynı bankaya kredi başvurusu yapıp, sürekli reddedildiyseniz kredi notunuz düşebilir ve bu nedenle diğer bankalardan da kredi çekmeniz oldukça güçleşebilir. Bu sebeple bankalardan kredi kullanacak vatandaşların kredi başvuru sayısına mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kredi Başvuru Sayısı Nedir?

Bankalara yapılan kredi başvurularının toplam sayısına müşteri kredi başvuru sayısı adı verilmektedir. Bir bankaya yapılan kredi başvurusu, bankalar tarafından ortak kullanılan veri havuzuna aktarılmaktadır. Dolayısıyla siz A bankasına kredi başvurusunda bulunsanız dahi, bu başvurunuzu B bankası da söz konusu veri sisteminden kolaylıkla görebilmektedir.

Bankaların ortak veri sisteminde, tüm kredi başvurularınız görüleceği için, olumlu ya da olumsuz sonuçlanması fark etmeksizin bankalara sık sık kredi başvurusunda bulunmanız, kredi notunuzu düşürecektir. Bu yüzden veri sisteminde kredi başvuru sayısı fazla olan müşterilerin kredi çekme olasılığı azalmakta ve bu kişilerin başvuruları bankalar tarafından reddedilmektedir.

Kredi Başvuru Sayısı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adınıza ne kadar kredi başvurusunda bulunulduğunu öğrenmek istiyorsanız, bu işlem için yapmanız gereken birtakım aşamalar bulunmaktadır. Bankaların mevcut kredi başvurusu verisinde toplanan ve bütün müşterilerin kredi başvuru sayısını kolaylıkla görebildiği havuzda ne kadar kredi başvuru sayısı olduğunu öğrenmek için müşteri hizmetlerinden ya da müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Kredi başvurusunda bulunduğunuz bankayı arayarak, belirli tarihler arasında yapmış olduğunuz kredi başvurularını öğrenebilirsiniz. Kredi başvuru sayısı sorgulama işlemini belge olarak almak istiyorsanız, müşteri hizmetlerinden bu ayrıntıları mail olarak size göndermesini talep edebilirsiniz.

Kredi başvurusu sorgulama işlemlerinde uygulanan aşamalardan bir diğeri de müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı hizmetinden yararlanmaktır. Müşteri numaranız ile internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra, o bankaya ne kadar kredi başvurusunda bulunduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Başvuru Sayısı Silinir Mi?

Kredi notu üzerinde olumsuz etkisi olduğu bilinen kredi başvuru sayısı, belirli aralıklarla sıfırlanmaktadır. Bu sebeple birbirinden farklı bankalara kredi başvurusunda bulunan, bu yüzden kredi notu düşürülen vatandaşların 3 ile 6 ay arasında bir süre beklemeleri tavsiye edilmektedir. Bu süre içinde bankaların ortak veri havuzundaki bilgiler güncellendiği için adınıza oluşturulan kredi başvuru talepleri de silinecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER