Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir? Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekli?

Kredi kartı başvurusunda müşterilerden talep edilen bazı kriterler bulunmaktadır. Bankalar başvuruda bulunan vatandaşlarda sigortalı olma şartı arıyor mu? Kredi kartı sahibi olmak için neler önem taşıyor? İşte merak edilen bu soruların yanıtları...

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir? Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekli?

Tüketim alışkanlıklarının da teknolojiyle birlikte değişmesinin ardından kredi kartı kullanımı giderek artıyor. Vatandaşlar bankalara çeşitli yollardan başvuruda bulunarak kredi kartı kullanabiliyorlar. Bankalardan kredi kartı alma şartlarının başında şunlar gelmektedir:

  • Başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması ya da aile bireylerinin kredi kartı sözleşmesini imzalamış olması,
  • Başvuru sahibinin kredi notunun bankanın kriterlerine uygun olması ve riskli seviyede yer almaması,
  • Başvuru sahibinin yüksek limitli kredi kartı talep etmesi durumunda gelir belgesini bankaya ibraz edebilmesi,
  • Kredi kartı kullanımı ile ilgili mevzuat gereğince gelir belgesi olmayanların da bankanın ek belge talebiyle inisiyatif kullanmasıyla kredi kartı çıkarması mümkündür.

Kredi Kartı Başvurusunda Kredi Notunun Önemi

Bankalar kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin, kredi notlarını araştırarak yaptıkları değerlendirme doğrultusunda kredi kartı kullanımına onay vermektedir. Kredi notu 0 olan kişiler, az riskli grupta yer alıp bankadan kredi kartı alma ihtimali kişinin mevcut durumdaki gelir durumuna bağlı olan başvuru sahipleridir. Aktif çalışma durumuna göre kredi notu sıfır olanlar kredi kartı alabilir.

Kredi notu 1 ile 699 arasında bulunan kişiler, en riskli gruptadır ve kredi kartı alma ihtimalleri çok düşüktür. Bu durumda olan kişiler kredi kartı kullanmak istediklerinde bankaların özel olarak çıkardıkları teminatlı kredi kartlarına başvuruda bulunabilirler.

Kredi notu 700 ile 1099 arasında olanlar orta riskli grupta alıp kredi kartı alma ihtimali düşük kişilerdir. Aktif çalışma durumları ve gelir durumları doğrultusunda bankalardan onay alabilirler.

Kredi notu 1500 ile 1699 arasında olanlar iyi risk grubunda yer aldıkları için kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir. Bu seviyede kredi notuna sahip kişiler gelir durumlarına göre yüksek limitli kredi kartı alabilirler.

Kredi notu 1700 ile 1900 arasında olanlar ise çok iyi olarak tanımlanan grupta yer alırlar. Kredi kartı alma ihtimalleri çok yüksek olan bu kişiler, diledikleri bankadan diledikleri kadar limitli kredi kartı çıkartabilirler.

Kredi Kartı Başvurusunda Sigorta (SGK) Şartı

Bankalardan kredi kartı alma şartları, BDDK'nın düzenlediği Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik kapsamında belirlenmiştir. Yönetmelikte "gelirin tespit edilememesi durumunda tüm kredi kartları limitinin toplamının en fazla 1000 TL olması gerektiği" belirtilmektedir. Dolayısıyla sigortası olmayan kişinin bankalara yatan kira geliri, kar payı gibi kayıtlı bir geliri bulunmuyorsa, bu durumda en fazla bin TL limitli kredi kartı alabilmektedir. Sigorta olmadan da kredi kartı alınabilir ancak bu kredi kartının limiti 1000 lirayı aşmaz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER