Kredi Kartı Borç Transferi Nasıl ve Nereden Yapılır?

Birden fazla kredi kartı kullanıp, kredi kartı borçlarını tek bir kart altında toplamak isteyen banka müşterileri, kredi kartı borç transferi ile bu isteklerini gerçekleştirme imkanına sahip oluyor. Ödemeleri kolaylıkla yapmayı sağlayan borç transferi nasıl yapılır?

Kredi Kartı Borç Transferi Nasıl ve Nereden Yapılır?

Türkiye, kredi kartı kullanımında listenin ilk sıralarında yer alan ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Günlük harcamalarda dahi nakit kullanımı giderek düşüyor ve yerini kredi kartı ile yapılan ödemeler alıyor. Bu durumun bir sonucu olarak da vatandaşlar birer ikişer demeden çok sayıda kredi kartını aktif bir şekilde kullanıyor. Kredi kartlarının Türkiye'de yaygın bir şekilde kullanılması, kişi başına düşen kredi kartı sayısını artırdığı gibi kredi kartı borç batağında olan kredi kartı sahiplerinin sayısının da yüksek olmasına neden oluyor.

Kredi kartı borçları ile boğuşan kart sahipleri, birden fazla bankaya ayrı ayrı borç ödemektense, borçlarını tek bir kredi kartı altında toplayarak daha kolay ve sorunsuz bir şekilde ödeme yapabiliyor. Ödemelerini tek bir kanaldan yaparak düzene sokmak isteyen kredi kartı müşterilerine sunulan en önemli imkanlardan biri de kredi kartı borç transferi olarak karşımıza çıkıyor.

Kredi Kartı Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borçlusu olan kart sahiplerinin, bankalara ayrı ayrı olan borçlarını tek bir çatı altında yani tek bir kredi kartında toplaması işlemine kredi kartı borç transferi denmektedir. Kredi kartı borç transferi yapmak isteyen borçlu vatandaşlar, müşterisi oldukları bankalardan birine müracaat ederek bu işlemi gerçekleştirebilirler. Banka tarafından bu başvuruya onay verilmesi halinde, borçlu olunan bankadan aktarılan tutar eşit taksitlere bölünür. Daha sonra kredi kartı hesap kesim tarihi müşteri tarafından belirlenir ve kredi kartı borcunun düzenli olarak ödenmesi beklenir.

Müşteri açısından bu işlemin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki de kart sahibinin borçlu olduğu farklı bankalara, faiz ödemesi yapmaktan kurtulmasıdır. Çünkü kredi kartı borç transferi yapılarak, borç tek bir bankada toplanmış olmaktadır. Dolayısıyla müşteriler, ödemekte zorlandığı diğer bankalara olan borçlarında faiz ödemeyecek olmanın dışında hakkında yasal takip başlatılmasının da önüne geçebilmektedir. Bu sayede icra ve haciz gibi sıkıntılı süreçlerden kurtulmak mümkündür.

Ayrıca kredi kartı borcunun zamanında ödenmemesinden doğan kredi notu düşüşü ve bankaların kara listesine alınma gibi riskleri de ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır. Bankalar müşterilerinin kredi kartı borç transferinde bazı şartları öne sürmektedir. Bu şartlar şunlardır:

  • Kredi notunun yüksek olması,
  • Kredi sicilinin düzgün olması,
  • Daha önceki borç ödemelerinin düzenli yapılması,
  • Ödemelerde herhangi bir aksama olmaması

Bu koşulları yerine getiren müşteriler için pek çok banka kredi kartı borç transferi kampanyası düzenlemektedir. Müşterisi olduğunuz bankanızla görüşerek kredi kartı borç transferi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER