Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Türkiye'de aktif olarak kullanılan 25 milyondan fazla kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirmek isteyenler, gelir durumlarına göre bu tarihi istedikleri zamana aktarabilirler. İşte kredi kartı hesap tarihi değiştirme...

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi, kredi kartı kullanımlarında belirlenen  tarih olarak değerlendirilmektedir.  Kredi kartı sahiplerinin yakından bileceği üzere, kredi kartı ile yapılan harcamaların ardından müşterisi olduğunuz banka size bir ekstre sunar. Söz konusu kredi kartı ekstrede dönem içi kredi kartı kullanımlarınız ve nereye ne kadar harcama yaptığınızın bilgisi yer almaktadır. Bu harcamaların ödeme tarihinin belirlendiği tarih ise, hesap kesim tarihi olarak değerlendirilmektedir. Ekstre dönemi ise iki hesap kesim tarihinin arasına tekabül eden dönemdir. Böylelikle bir hesap kesim tarihinden bir sonraki hesap kesim tarihine kadar olan harcamalarınızın, kredi kartının son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerektiği belirtilmektedir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme İşlemi

Kullandığınız kredi kartınızın hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi sizin planladığınız tarihlerin aksi bir dönem olması durumunda ödemelerde zorluk yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi kartlarının ödeme gecikmeleri, kredi notunuz üzerinde doğrudan olumsuz etkisi olan önemli bir unsur olduğu için hesap kesim tarihini kendi koşullarınıza göre değiştirmeniz çok faydalı olacaktır. Oldukça basit bir şekilde yapılan kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemi ile bankanız kısa süre içinde hesap kesim tarihinizi dilediğiniz gibi değiştirecektir.

Banka Şubesinden Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Müşterisi olduğunuz banka şubesine doğrudan müracaat ederek, kullandığınız kredi kartınızın hesap kesim tarihinin değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Müşteri temsilcisine bu talebinizi iletebilir ve işlemin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bankaların çoğunluklu müşterilerinden bu taleplerinde evrak ve dilekçe talebinde bulundukları için bu yöntem pek tercih edilmemektedir.

Mobil ve İnternet Bankacılığı ile Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Müşterisi olduğunuz bankanın mobil ve internet bankacılığı hizmetlerini kullanıyorsanız, hesap kesim tarihi değiştirme konusunda kolaylıklardan yararlanabilirsiniz. Dijital bankacılık hizmetlerinin giderek geliştiği bu dönemde, internet bankacılığı üzerinden kredi kartı menüsüne girerek, kart detayları başlığı altından hesap kesim tarihinizi çok basit bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Bu yöntem kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirme konusunda en kısa ve hızlı yöntemdir.

Müşteri Hizmetlerini Arayıp Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Banka şubesine gitmeden bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak da sahip olduğunuz kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirebilirsiniz. Şubeye giderek vakit kaybetmek yerine bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp hızlı bir şekilde kredi kartı hesap kesim tarihinin yenisiyle değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirirken Dikkat!

Kredi kartı borcunun ödeme tarihini belirleyen hesap kesim tarihine dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer yeni kredi kartı başvurusu yapıyorsanız, hesap kesim tarihinizi tercih etmeden önce ödeme planınıza göre bu tarihi belirlemelisiniz. Ödeme planı yapmadan hesap kesim tarihi belirlerseniz ödemelerinizde zorluk yaşayabilir ve kredi notunuzun düşmesine neden olabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER