Kredi Kartı ile Satışta Komisyon Sınırı Bugün İtibarıyla Başlıyor

Kredi kartı ile yapılan satışlarda, işlemlerin ertesi gün nakde çevrilmesi durumunda işletmelerin bankalara ödeyeceği komisyona getirilen %1.6'lık sınır 1 Kasım itibarıyla başladı. İşte detaylar...

Kredi Kartı ile Satışta Komisyon Sınırı Bugün İtibarıyla Başlıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan düzenleme ile kredi kartı ile yapılan satış işlemlerinin ertesi gün nakit paraya çevrilmesi durumunda, bu işlemleri yapan işletmelerin bankalara ödeyeceği komisyon tutarına getirilen %1.6'lık sınır 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren resmen yürürlüğe girdi. Merkez Bankası, "Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğ hakkında 16 Ekim tarihinde değişiklik yaptığını duyurmuştu. Tebliğ'de yapılan bu değişikliğe göre daha önce bankalar tarafından serbestçe belirlenen üye iş yeri komisyon oranlarında üst sınır konmuştu.

Merkez Bankası'nın 16 Ekim'de aldığı karara göre, mal ve hizmet alımlarında işlem tutarlarının üye iş yerlerinin serbest kullanımlarına ertesi gün aktarılması durumunda, her ne adında olursa olsun bankanın üye iş yerine uygulanacak komisyon oranının %1,6'yı geçemeyeceğine hükmedilmişti.

Küçük İşletmeler Günlük Nakit İhtiyaçlarını Ucuza Sağlayacak

1 Kasım tarihi itibarıyla resmen yürürlüğe giren karar hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, üye iş yerlerine uygulanacak komisyon oranı üst sınırının daha önce bankalar tarafından serbestçe belirlendiğini ve bu sebeple üye işyerlerinin ödemesi gereken komisyonların %3'lere kadar çıktığını hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nin tebliğ değişikliğinden sonra üye işyerlerine uygulanacak komisyon oranının %1,6'yı geçmeyeceğini hatırlatan Şekib Avadagiç, bu kararla birlikte küçük işletmelerin günlük nakit ihtiyaçlarını çok daha ucuz maliyetler ile finanse edebileceklerini kaydetti.

Merkez Bankası'nın bankaların üye işyerlerine uyguladığı komisyon bedelini düşürmesinin, işletmelerin ve tüketicilerin sırtından büyük bir yükü kaldırdığına dikkat çeken Avdagiç, "Böylece ortaya hem makul bir oran konulmuş oldu, hem de uygulamada bankalar arası bir birlik sağlandı" açıklamasında bulundu.

Kredi Kartı ile Yapılan Alışverişler Artıyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, tüketicilerin kredi kartı ile yaptıkları alışverişlerin 2018 yılında 700 milyar liralık bir büyüklüğe ulaştığına dikkat çekerek, böylesi önemli bir ödeme aracı üzerinden komisyon farklılığı ve yüksekliği uygulanması sebebiyle işletmelerin büyük bir yük altında kaldığını hatırlattı. "Mevcut uygulamada nakit ihtiyacından ötürü bu işlemleri vadesinden önce nakde çevirmek isteyen işletme sahibi yüzde 3'e kadar çıkan komisyonla karşı karşıya kalıyordu." diyen Avdagiç, bu yükün de ister istemez bir kısmının fiyatlara yansıdığı için tüketiciler tarafından karşılandığını vurguladı.

Tebliğ'de yapılan değişiklikle birlikte yeni uygulamanın üç olumlu etkisinin olacağını kaydeden İTO Başkanı Avdagiç, düzenlemenin ilk olarak perakende şirketler ve esnaflar başta olmak üzere kredi kart ı ile işlem yapan tüm işletmelerin kârlılıklarında büyük katkı yapacağını ifade etti.

Bankahaberi.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER