Kredi Kartındaki Puanlar Kullanılmazsa Silinir Mi?

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın kredi kartı kullandığı biliniyor. Kartla yapılan alışverişlerde kazanılan puanlar bir sonraki alışverişte para olarak kullanılabiliyor. Peki kredi kartında biriken para puanlar kullanılmazsa silinir mi? İşte detaylar…

Kredi Kartındaki Puanlar Kullanılmazsa Silinir Mi?

Milyonlarca vatandaşın kullandığı kredi kartlarında, yapılan alışverişlerle biriken para puanlarını kullanmayanlara üzücü haber. Bankalar kredi kartında biriken puanlar için kredi kartı müşterilerine bilgi mesajları göndermeye başladı. Kartta biriken ve ödemelerde para yerine geçen toplamda milyonlarca liralık puanlar, 31 Aralık tarihine kadar kullanılmaması durumunda silinecek.

Akaryakıttan kozmetiğe, gıda alışverişlerinden giyime kadar neredeyse her kalemde müşteriler tarafından kullanılan kredi kartları, aynı zamanda bankanın anlaşmalı olduğu yerlerden alışveriş yapıldığında para puan biriktiriyor. Nakit para kullanımının giderek azalması ve kredi kartı ile yapılan ödemelerin artmasıyla birlikte vatandaşların kredi kartında biriken para puanlar da ciddi rakamlara ulaşıyor. Hemen hemen bütün alanlarda tüketicilere indirim ve farklı alışveriş avantajları sunan kredi kartlarında biriken milyonlarca liralık puanlar yıl sonu itibarıyla siliniyor.

Puanlar Kullanılmazsa Paralar Bankalara Kalacak

Bankaların müşterisi oldukları kredi kartı kullanıcılarına sundukları en büyük avantajlardan biri de para puanlar olarak dikkat çekiyor. Kredi kartı ürünü bulunan hemen hemen bütün bankalar, müşterilerine üye iş yerlerinde alışveriş yapmaları durumunda para puanlar veriyor. Bu para puanlar hem müşteri memnuniyeti sağlamak hem de kredi kartı kullanımını artırmak için verilen avantajlar arasında yer alıyor. Tüketicilere sağlanan bu avantajların da belirli bir son kullanma tarihi bulunuyor. Nitekim bankaların müşterilerine sundukları kredi kartı para puanları harcama son tarihi 31 Aralık olarak belirleniyor. Söz konusu tarih itibarıyla kartlı alışverişlerde biriken para puanların kullanılmaması durumunda 1 Ocak tarihinden itibaren toplanan ve karşılığı para olan bu puanlar bankaya kalıyor.

Bankaların Bilgilendirme Şartı Bulunuyor

Tüketici Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümlere göre satıcı ve sağlayıcıların tüketiciye verdiği hizmet hususunda tüketicinin bilgilendirilmesi şart koşuluyor. Dolayısıyla bankalar, kredi kartlarında para puan bulunan müşterilerini bu puanları 31 Aralık tarihine kadar harcamaları aksi halde 1 Ocak’tan itibaren puanların silineceğine yönelik bilgilendirme mesajı göndermek zorunda. Fakat son tarihe yani yıl başına 20 günlük zaman kalmış olmasına rağmen bazı bankalar müşterilerine kredi kartı puanlarını kullanmaları noktasında mesaj atarak bilgilendirirken çok sayıda banka da bu tür bilgilendirme yöntemine başvurmuyor.

Kredi kartlarında alışveriş yaptıkça para yerine geçen puanlar birikiyor. Bankalar, üye iş yerlerinden yapılan alışverişlerin ödemelerinde anlaşmalı kredi kartı kullanan müşterilerine yüklü oranda para puan veriyor. Bu puanlar biriktikçe para olarak kullanılabiliyor. Tüketiciler, kredi kartlarında biriken puanlar kadar alışverişlerinin ücretsiz yapabilme veya ödemelerinde puanları kadar indirim yapabilme imkanına sahip oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER