Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu kişilerin ya da işletmelerin bankalarla olan işlemlerindeki geçmişlerine dair bilgilerin açık bir şekilde görülebildiği detaylı rapor olarak tanımlanmaktadır. Kredi notu nasıl ve nereden öğrenilir? Detaylar yazımızda...

Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir?

Tüketicilerin bankalara olan mevcut borç durumları, borçlarını ödeme düzenleri, geçmiş dönemdeki borçlanmaları ve kullanılan krediler ile kredi kartlarına ilişkin bilgilerin her biri o banka müşterisinin kredi notunda yer almaktadır. Kredi notu en basit tanımıyla, banka müşterilerinin bankalar ile ilgili yaptığı tüm finansal işlemlerin kayıt altına alınarak o müşterinin ne kadar güvenilir bir tüketici olduğunun değerlendirmesidir. Bilindiği üzere bankalara konut kredisi veya ihtiyaç kredisi gibi ürünlere başvuru yapıldığında ve bankalardan kredi kartı çıkartılmak istendiğinde müşterinin kredi notu ilk olarak incelenen bilgiler arasında yer almaktadır. Eğer kredi notu düşükse o kişinin kredi başvuru talepleri onaylanmaz, kredi kartı ya düşük limitli olarak çıkartılır ya da hiç çıkartılmaz.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Bir banka müşterisinin kredi notunu oluşturan verileri Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) kayıt altına almaktadır. Herhangi bir bankadan kredi başvurusu yapıldığında bankanın başvuru sahibinin kredi notunu öğrenmek için buralardan alınan verileri değerlendirdiği bilinmektedir. Örneğin kredi kartı çıkarma talebi ile bankaya gittiğinizde, banka sizin adınızla KBB araştırması yaparak mevcut durumda sahip olduğunuz kredi notunu öğrenebilmektedir. Kredi notunuz borçlarınızı ödeme koşullarınıza göre yükselebilir ya da düşebilir. Fakat bankaların kredi kullandırma kriterleri birbirinden farklı olduğu için kredi notunuz bir bankaya göre düşük olsa dahi başka bir banka için yeterli olabilmektedir.

Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Findeks kredi notu olarak bilinen bu değeri öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu'na başvurmanız gerekmektedir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) resmi internet sitesi olan Findeks üzerinden mevcut durumda ne kadar kredi notuna sahip olduğunuzu kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler Findeks web sitesine sizden istenen kimlik bilgilerini doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurarak sisteme kayıt olmaktır.

Findeks sitesine kayıt olduktan sonra KKB'nin Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren tüm bankalarla paylaştığı kredi notunuzu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Fakat kredi notu öğrenme ve sorgulama işlemleri ücretsiz bir işlem değildir. Bunun için Findeks'e belirli bir ücret ödeyerek bu ücretin karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Pek çok kişi kredi notunun hızlı bir şekilde güncellenerek yükselmesini böylelikle bankalardan kredi başvurularında olumlu yanıt almayı istemektedir. Kredi notu üzerinde etkili olan banka işlem hareketlerinin pek çoğu günlük olarak güncellenmektedir. Finansal kurumlar ve bankalar, borç ödemeniz ve benzeri finansal hareketlerinizle ilgili paylaşılan bilgilerin risk raporunuzu ve kredi notunuzu etkilemesi ise ortalama 2 gün sürmektedir. Bununla birlikte kredi borcunuzu ödemeyi geciktirdiğinizde de 2 gün içinde bu işlem kredi notunuza olumsuz bir şekilde yansıyacaktır.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 12:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sefer aydın
Sefer aydın - 11 ay Önce

Kiredi notumu nasıl öğrenebilirim

SIRADAKİ HABER