Kredi Notu Nedir, Ne Zaman Güncellenir ve Yükselir?

Vatandaşların bankalardan kredi kullanımında sürekli karşılarına çıkan kredi notu nedir, ne zaman güncellenir? Kredi notunu yükseltmek için hangi taktiklerin uygulanması gerekir? İşte kredi notu hakkında bilinmesi gerekenler...

Kredi Notu Nedir, Ne Zaman Güncellenir ve Yükselir?

Günümüzde bankacılık sektörünün de hızla büyümesi ile birlikte, bankalar müşterilerine kredi ve kredi kartı gibi başvurularında hızlı geri dönüşler yaparak tüketicilerin ihtiyaç duydukları finansal ürünleri onların kullanımına sunmaktadır. Her ne kadar bankalara kredi ve kredi kartı için başvuru yöntemleri ve kanalları artmış ve bu işlemler günümüzde çok kolay bir hal almış olsa da pek çok vatandaş bankalara yaptıkları başvurularda olumlu sonuç alamamaktadır. Kredi kartı ve kredi kullanma taleplerinin olumsuz olarak karşılanmasında en önemli sebep, başvuru sahibinin kredi notunun düşük olması şeklinde gösterilmektedir. Bu yüzden kredi notunun vatandaşlar tarafından tam olarak bilinmesi oldukça önemli bir konudur.

Kredi Notu Nedir, Önemli Midir?

Kredi notu, bankalara yapılan kredi kartı ve kredi çekme taleplerinde, banka yetkililerinin değerlendirme yaparken başvuru sahibinde dikkate aldıkları ilk kriterlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Başvuru sahibinin kredi notunun, bankanın kredi kullanımında belirlemiş olduğu kriterlere uygun olmaması durumunda, söz konusu başvuru reddedilmektedir. Çünkü kredi notunun düşük olması, o kişinin geçmiş dönemde yaptığı borç ödemelerinde düzensizlik olmasını, kredi kartı ya da kredi borçlarını ödemesi gerektiği gibi ödemediğini göstermektedir. Bu yüzden bankalara kredi ya da kredi kartı başvurularında kredi notunun ideal seviyede olması çok büyük önem taşımaktadır.

Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncellenir?

Kredi başvurusunda kredi notunuzun yüksek olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bunun içinde bankalararası kredi notunuzun güncellenmesini beklemeli ve olumsuz puanlamalardan kurtulduktan sonra kredi başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Kredi notu belirli aralıklarla güncellenmektedir. Bankaya yapılan tüm ödemeler Kredi Kayıt Bürosu (KKB) veri havuzuna bildirilir ve müşterinin kredi notunun findeks aracılığı ile güncellenmesi sağlanır. Bu sebeple ödemelerin zamanında ve düzenli bir şekilde yapılması kredi notunun yükselmesi için oldukça önemlidir. Çünkü borcunu geciktiren ya da eksik ödeyen veya hiç ödemeyen müşterilerin KKB verilerindeki findeks kredi notu olumsuz şekilde güncellenmektedir. Bankalararası sistemde herhangi bir müşterinin sahip olduğu kredi notu her ay düzenli bir şekilde güncellenmektedir.

Kredi Notu Ne Zaman Yükselir?

Eğer kredi kartı ya da tüketici kredisi başvurusu yapmışsanız ve bu başvurunuz reddedilmişse, söz konusu kredi notunuzun yeniden bankalar tarafından belirtilen kriterlere ulaşması yani yükselmesi ortalama 3 ay kadar bir zamanı alabilmektedir. Bankalar kredi notunu her ay güncellese de bu durumda mevcut borçlarınızı aksatmadan düzenli bir şekilde ödemeye devam etmeniz ve kredi kullanabilecek seviyeye geldiğinizden emin olmadan bankalara kredi başvurusunda bulunmamanız gerekmektedir. Eğer ödemelerinizi düzene sokamazsanız kredi notunuz her güncellemede olumsuz etkilendiğinden bankalardan kredi kartı ve kredi kullanmanız da zorlaşacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER