Kredi Teklifi Hazırlama Ücreti Çıkıyor!

Kredi başvurusunda bulunacakları yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Bankalar, taşıt, ihtiyaç ve konut gibi tüm bireysel kredi türlerine yapılan başvurular için limit tahsis ve kredi teklifi hazırlama ücreti almaya başladı. Bankalardan kredi çekmek isteyen müşterilerden farklı başlıklar altında masraflar tahsil ediliyor. Son olarak kredi teklifi hazırlama ücreti adında kredi talebinde bulunan müşterilerden ücret kesintisi yapılmaya başlandı. İşte detaylar...

Kredi Teklifi Hazırlama Ücreti Çıkıyor!
TCMB'nin politika faizini düşürmesinin ardından konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri gibi tüm bireysel kredi ürünlerinde uyguladıkları faiz oranlarını düşüren bankalar, kârlarının buna bağlı olarak düşmesi sebebiyle kredi talebinde bulunan müşterilerinden çeşitli isimler altında masraf tahsil etmeye başladı. Son dönemde düşen faiz oranlarıyla birlikte kredi talebinde yeni ücretleri öne çıkaran bankalar, kredi teklif hazırlama ücreti ve limit tahsis ücreti adları altında yeni masraflar çıkarınca müşterilerin büyük tepkisini çekti.

Kredi Teklif ve Limit Tahsis Ücretleri


Yeni Çağ Gazetesi yazarı Remzi Özdemir, bireysel müşterilerin yanı sıra özellikle küçük esnaftan yoğun şikayet gören yeni kredi ücretleri hakkında özel bir yazı kaleme aldı. "Şikayetlerin tamamı küçük esnaftan" diyerek kredi talebinde bulunan banka müşterilerinin karşılarına çıkartılan bu ücretlerden şikayetçi olduğuna dikkat çekti.

Küçük esnaftan bazılarının hiç kullanmadığı limitin ücretinden, bazılarının da saçma sapan olarak nitelendirilen komisyon ücretlerinden şikayetçi olduğunu vurgulayan Özdemir, bankaların son dönemde faiz dışı kârlılıklarını artırmak için icat ettiği yeni masraf ve komisyonların banka müşterilerinin canına tak ettiğine değindi.

"Hiç kullanılmayan kredinin masrafı mı olur? Bankanın Gerekçesi şu: Bizden kredi teklifi aldın personelimizi meşgul ettin. Bu nedenle teklif hazırlama ücreti alındı." bahanelerinin öne sürüldüğünü bu ifadelerle açıklayan Remzi Özdemir, vatandaşların bu konuda çok öfkeli ve şikayetçi olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Bankaların faiz geliri dışındaki gelirlerini artırmak için gündeme taşıdığı uygulamada, bankaların kendilerinden kredi teklifi isteyen müşterilerden hazırlanan kredi teklifini beğenmeyerek kredi çekmemeleri durumunda kredi teklif ve değerlendirme ücreti tahsil edildiğini belirterek bu duruma yoğun tepkinin olduğu belirtildi. Yani kredi başvuru talebinde bulunan vatandaşlar, bu başvurunun ardından vazgeçip kredi kullanmaktan caysalar bile kredi teklifi hazırlama ücreti ödemeleri gerekecek. Uygulama mevcut durumda en çok müşteriye sahip olan özel ve kamu bankalarında dahi hayata geçirildi.

Limit Tahsis Masrafları


Banka müşterileri tarafından saçama sapan bir uygulama olarak nitelendirilen kredi teklifi hazırlama ücretinin yanı sıra bir diğer tartışılan konu ise limit tahsis ücreti oldu. Bankaların ticari müşterileri için tahsil edilen tutarda hazır kredi limiti tanımlanan müşterilerinden kredi kullanılmasa bile bankaların ücret tahsil etmeye başladığı belirtildi. Bu uygulama da en az kredi teklifi hazırlama masrafı kadar saçma görüldüğü için banka müşterileri tarafından yoğun eleştirilerin odak noktası haline geldi.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER