Maaşa Göre Kredi Limiti Hesaplama Nasıl Yapılır?

2020 yılında asgari ücrete yüzde 15 oranında zam yapıldı. Bu gelişme sonrasında asgari ücretliler bankalardan en fazla ne kadar kredi çekebilecek? İşte maaşa göre kredi limiti hesaplama yöntemleri ve detayları...

Maaşa Göre Kredi Limiti Hesaplama Nasıl Yapılır?

Türkiye'de asgari ücretli olarak çalışan milyonlarca vatandaş, 2020 yılında maaşlarını yüzde 15 zamlı olarak alacaklar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın işçi sendikaları ve işveren temsilcileri ile yaptıkları 2020 yılı asgari ücret tespit komisyonu toplantılarının ardından asgari ücret yeni yılda 2 bin 20 liradan 2 bin 324 liraya yükseldi. Bu gelişmenin üzerine bankalar da asgari ücretli müşterilerinin kullanabilecekleri en yüksek kredi tutarını da yeniden revize etti. Buna göre asgari ücretli çalışanlar bankalardan en fazla ne kadar kredi çekebilecek?

2020 Maaşa Göre Kredi Limiti Hesaplama Yöntemi

Türkiye'de bankacılık alanında faaliyetlerini sürdüren tüm kamu ve özel bankalar, müşterilerine verdikleri kredilerin geri dönüşünü garanti altına almak adına maaşa göre kredi hesaplaması yaparak batık kredilerin önüne geçmeye çalışmaktadır. Kişinin aylık gelir beyanı yerine belgeleyebildiği maaş bordrolarını dikkate alan bankalar, bu sayede müşterilerinin en fazla ne kadar kredi kullanabileceklerini de belirleyebilmektedir. Bu oran belgelenebilir aylık gelirin %50'si olarak hesaplanmaktadır.

Bir başka deyişle 2020 yılı maaşa göre kredi limiti hesaplandığında zamlı asgari ücret tutarı olan 2 bin 234 TL miktarının yarısı olan bin 162 lira bankalar tarafından esas alınan orandır. Fakat bu tutar üzerinden müşterinin eğer varsa bankalara yapılan düzenli kredi ödemesi de düşürülmektedir.

Asgari Ücretli Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilir?

Bankaların asgari ücretle çalışan müşterilerine verebilecekleri en fazla konut kredisi tutarı, müşterilerin kullanacağı kredide tercih edecekleri vade seçeneklerine göre belirlenmektedir. Yani 60 ay vade seçeneği ile bankadan konut kredisi kullanmak isteyen bir asgari ücretli, maksimum 60 x 1.162 TL olacak şekilde toplamda 69 bin 720 liralık konut kredisine başvuruda bulunabilme imkanına sahiptir.

Bankaların konut kredisi kampanyalarında sundukları yüksek vade seçeneklerinden yararlanmak isteyen asgari ücretli vatandaşlar, 120 ay vadeli konut kredisi paketlerini tercih ettiklerinde ise kamu ve özel bankalardan maksimum 139 bin 440 lira konut kredisi kullanabilme imkanına sahip olabilmektedir.

Öte yandan bazı bankalar asgari ücretli müşterilerine 180 aya varan vade seçenekleri ile konut kredisi çekme fırsatı sunmaktadır. Bu durumda bankadan 180 ay vadeli konut kredisi kullanmayı düşünen müşteriler ise vade uzadığı için toplamda en fazla 209 bin 160 liraya kadar konut kredisi çekebilme fırsatı bulabilmektedir. Diğer kredi ürünlerinden farklı olarak konut kredisi paketinde aynı hanede yaşayan kişilerin toplam aylık gelirleri baz alındığı için eşleri ikisinin de çalışması ya da aynı evde ikamet eden baba, çocuk gibi kişilerin mevcut olması halinde onların da belgelenebilen gelirleri kredi limitine dahil edilebilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER