Mevduat Faiz Oranları Her Geçen Gün Düşüyor

Merkez Bankası’nın Aralık ayı Para Politikaları Kurulu toplantısında politika faizini yeniden düşürmesi beklenirken, bankaların vadeli hesap faiz oranları da adeta dibe çakıldı. Mevduat faiz oranları her geçen gün düşüyor, parasını faize yatıran zarar ediyor…

Mevduat Faiz Oranları Her Geçen Gün Düşüyor

Bankaların müşterilerine sundukları mevduat faiz oranları her geçen gün düşmeye devam ediyor. Enflasyon rakamlarına göre yapılan hesaplamalar göz önünde bulundurulduğunda parasını bankalara vadeli mevduat hesabına yatıranlar zarar etmeye başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bu ay içinde düzenleyeceği Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısıyla birlikte politika faiz oranının yeniden düşürülmesi beklenirken, bankaların mevduat faiz oranlarında bir indirim dalgasının daha devam etmesi öngörülüyor.

Parasını Faize Yatıranlar Zarar Ediyor

Analistlerin yaptığı değerlendirmelere göre bankaların müşterilerine sundukları güncel mevduat faiz oranlarının enflasyon rakamlarına göre karşılaştırılmasında parasını faize yatıran vatandaşların zarar etmeye başladığı belirtildi. Türkiye bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren bankaların vadeli hesap faiz oranları ortalamasının yüzde 10’un altına düştüğüne dikkat çekildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon yüzde 10,56 oranında gerçekleşmişti.

Bu verilerin ışığında bankalarda vadeli hesabında para tutanların zararı yüzde 1 seviyesine kadar çıktı. Bununla birlikte bankaların TCMB’nin PPK toplantısı sonrasında faiz oranlarını daha da indirecek olması halinde vatandaşların mevduat hesaplarını boşaltması ile dolarizasyonun artması riski ortaya çıktı. Eğer vatandaş parasını dolara taşırsa, bu sefer de bankaların müşterilerine konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi gibi kredileri ermek için kullanabilecekleri mevduat krizi ortaya çıkacak.

TCMB Para Politikaları Kurulu’nun Faiz İndirimi Yapması Bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB)Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı 12 Aralık 2019 tarihinde yapılacak. Gerçekleşecek olan toplantıda kurulun daha önceden olduğu gibi yine politika faizinde indirim yapması bekleniyor. Beklentiler en düşük 100 baz puan ile en yüksek 250 baz puan faiz indiriminin yapılacağını öngörüyor. Piyasalarda TCMB’nin politika faizini indirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Eğer PPK toplantısında beklendiği gibi politika faizinde indirim yapılırsa, bankaların müşterilerine sundukları vadeli hesap mevduat faiz oranları daha da düşecek. Bu durumda parasını vadeli hesaptan çekip dolara yatıranlarda artış yaşanması da kaçınılmaz olacak. Vatandaşın mevduat hesaplarını boşaltıp dolarizasyonun artması halinde bankaların kredi vermede kullandıkları mevduatta kriz yaşanabilir. Bu durumda da bankaların yurt dışından sendikasyon kredisi bulmaları gerekecek. Yurt dışından kredi bulamayan bankaların vadeli hesap faiz oranlarını ve kredi faiz oranlarını yükseltmeleri zorunlu hale gelebilir.

En Yüksek Mevduat Faizi Veren Banka Hangisi?

Bankalar arasında 32 günlük en yüksek faiz veren banka Burgan Bank olmaya devam ediyor. Banka 32 günlük hesaplar için yüzde 13.75 faiz oranı veriyor. Bu oranla hesaplama yapıldığında 10 bin lira 32 günde 102,47 lira getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 10:09
YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER