Özel Bankalar Üzerinden Vergi Tahsilatı Dönemi Tarihe Karışıyor!

Bankacılık sektöründe yeni dönem! Gelir İdaresi Başkanlığı'nın tüm özel bankalara gönderdiği bildiriye göre, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren bankaların vergi tahsilatı uygulaması sonlandırıldı. Ödemeler GİB'in internet sitesi üzerinden kredi kartı ile yapılabilecek...

Özel Bankalar Üzerinden Vergi Tahsilatı Dönemi Tarihe Karışıyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren tüm özel bankalara bilgilendirme yazısı gönderildi. Buna göre Gelir İdaresi Başkanlığı, özel bankalar üzerinden yapılan vergi tahsilatı uygulamasını 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla sonlandırıyor. Tüm özel bankalara ulaştırılan yazıda, özel bankaların, merkez, şube, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetleri de dahil olmak üzere her türlü kanal aracılığı ile yaptıkları vergi tahsilatı uygulamalarının 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sona ereceği belirtildi.

Özel Bankaların Vergi Tahsilatına Son Verildi

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren banka müşterileri olan vergi mükellefleri sadece Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) resmi internet sitesi üzerinden, bankaların kredi kartlarını kullanarak vergi ödemesi yapabilecek. Bundan sonra vatandaşlar ve kurumlar vergi borçlarını özel bankalar aracılığı ile ödeyemeyecek.

Bu uygulamanın bildirimi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tüm özel bankalara gönderildiği belirtilse de bildirimin kamu bankalarına yapılmadığı ifade ediliyor. Söz konusu uygulamadan kamu bankalarının muaf tutulduğu edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Dolayısıyla kamu bankalarının müşterileri olan bireysel müşteriler ya da kurumlar, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ın merkez, şube, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı ve mobil bankacılık dahil tüm kanallarını kullanarak vergi borçlarını ödemeye devam edebilecek. Bir başka deyişle her türlü vergi borcunu ödemek isteyen vatandaşlar veya kurumlar, 1 Ocak 2020 tarihinden sonra vergilerini ya GİB'e ödeyecek ya da kamu bankaları aracılığıyla ödeme işlemlerini yapacak.

Vatandaş Kamu Bankalarını Kullanacak

Özel bankalara gönderilen bu bildiri ardından konuya ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulunan bazı üst düzey bankacılar, GİB tarafından başlatılan bu uygulamanın kendileri için sürpriz olduğunu söyledi. Yeni yıldan itibaren başlatılacak olan bu uygulama ile kamunun gelir toplama kanallarını azalttığını vurgulayan bankacılar, özel bankaların bu hizmet yetkisinin alınmasının birtakım aksaklıklara yol açabileceğine dikkat çekti.

Mevcut uygulamada, vergi mükellefi olan tüm vatandaşların ve kurumların vergilerini, halihazırda müşterisi oldukları bankanın kanallarından çok rahat ve hızlı bir şekilde ödediğini kaydeden bankacılar, 1 Ocak'ta geçilecek yeni düzenlemenin bireysel müşterileri ve kurumları kamu bankalarına yönlendireceğini ifade etti.

Yaklaşık bir ay önceye kadar özel bankalara yapılan vergi ödemelerinin hesapta üç gün bekletilebildiğini, üçüncü gün sonunda ise ödemelerin GİB'e aktarıldığını hatırlatan bankacılar, son bir aydır uygulamanın değiştiğini ve bankaların ödenen vergileri hesaplarında sadece 1 gün tutabildiklerini söyledi. Parasal olarak bu uygulamadan zaten bir fayda sağlanmadığına dikkat çeken bankacılar, yeni uygulamanın vergi mükellefleri açısından zor olacağını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER