PTT Faizsiz Kredi Veriyor Mu?

İçinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla PTT'nin faizsiz kredi verdiğine ilişkin özellikle sosyal medyada olmak üzere ve pek çok haber sitelerinde birtakım söylentiler dolanıyor. Bunun üzerine ihtiyaçlarını karşılamak ve daha fazla ertelememek isteyen yüz binlerce vatandaş PTT'nin gerçekten faizsiz kredi verip vermediğini araştırma konusu haline getirmiştir. Özellikle emekli vatandaşlara faizsiz kredi verdiği konuşulan PTT hakkındaki bu tür haberler doğru mu? PTT gerçekten faizsiz kredi veriyor mu? İşte merak edilen tüm soruların kesin yanıtları...

PTT Faizsiz Kredi Veriyor Mu?

PTT hakkında başta sosyal medya olmak üzere internet üzerinden faaliyetlerini sürdüren pek çok finans haber sitelerinde yer alan PTT faizsiz kredi fırsatı yönündeki haberler ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor. Emekli vatandaşların yararlanabildiği bir kampanya gibi sosyal medyada lanse edilen bu tür haberlerin gerçeklik payı bulunmuyor. Öte yandan PTT kurumunun dışında mevcut durumda hiçbir finans kuruluşu veya banka müşterilerine faizsiz kredi vermiyor. Dolayısıyla yüklü miktarda kredi çekmek isteyen kişilerin faizsiz kredi kullanması mümkün olarak gözükmüyor. Ancak bu haberlerin ve söylentilerin doğruyu yansıtmaması, PTT tarafından emekli vatandaşlara kredi kullanımı konusunda birtakım avantajların sunulduğu gerçeğini değiştirmiyor.

PTT'den Emekliye Sunulan Avantajlar Nelerdir?


Borçlarınızı kapamak veya acil nakit ihtiyacınızı gidermek için bin veya 2 bin TL gibi küçük meblağlarda bazı istisnai durumlardan yararlanarak PTT'den faizsiz kredi almanız mümkündür. Bunun için gerekli koşullar şu şekilde belirlenmiştir:

  1. Vereceğiniz en az 2 otomatik ödeme talimatı olmalıdır. ( 2 otomatik ödeme talimatına PTT'den bin lira tutarında faizsiz kredi verilmektedir.)

  2. Emekli maaşınızı PTT aracılığıyla alacağınızı taahhüt etmeniz durumunda,

  3. Belli bir miktar işlem ücretini ödediğiniz durumda,

  4. Kredi kartı ve bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuzu bildirmeniz durumunda


PTT'nin avantajlı kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bunların dışında ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren diğer kamu ve özel bankalarında olduğu gibi belirli koşulları sağlayan emekli müşteriler de PTT'den emekli kredisi kullanabilmektedir. Ancak bu şartların sağlanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

PTT Emekli Başvuru Şartları Nelerdir?


Emekli maaşlarını PTT üzerinden alan emekli vatandaşların PTT'den düşük faiz oranlı emekli kredisi kullanabilmeleri için yapacakları başvuruda sağlamaları gereken şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

  • Başvuru sahibi emeklinin kredi notunun, kredi kullanılması için yeterli seviyede olması,

  • Kredi başvurusu esnasında 84 yaşının üzerinde olunmaması,

  • Aylık gelirin yarısının kredi taksitlerini karşılamada yeterli seviyede olması


Bunun yanı sıra PTT'den emekli maaşını almayan müşterilerin kredi kullanması için; yukarıdaki bu maddelere ek olarak aylık gelirin belgeli olarak beyan edilebilmesi ve 18 yaşını doldurmuş olma şartları bulunmaktadır.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER