Sicili Bozuk Olanlar Her Gün Kredi Sicil Affı Yasası Çıkacak Mı Takipte

Vatandaşlar ve bankalar arasında pek çok tartışmanın da fitilini ateşleyen kredi borçlarından kurtulmak adına bankaların düzenlediği kredi sicil affı çıkacak mı? Sicili bozuk olanların her gün takip ettiği detaylar haberimizde...

Sicili Bozuk Olanlar Her Gün Kredi Sicil Affı Yasası Çıkacak Mı Takipte

Kredi sicil affında son dakika gelişmeleri neler? Kredi sicil affı yasası çıkacak mı? soruları yüz binlerce kredi kartı, bireysel kredi, ticari kredi veya esnaf kredisi borçlularından dolayı kara listede bulunan vatandaşlar tarafından sorulmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz gün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında yine banka kredi faiz oranlarında 250 baz puanlık indirime gitmesinin ardından vatandaşlar pek çok banka kredilerinde uyguladığı faiz oranlarında peş peşe indirim yapmaya devam ediyor. Peki bu kredilerden yararlanmak isteyen sicili bozuk olan vatandaşlar için kredi sicil affı var mı? Kredi sicil affı ne zaman çıkacak son dakika haberleri ve gelişmeleri yazımızda yer alıyor.

Sicil Affı Yasası Çıkacak Mı?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) PPK toplantısı sonrası politika faizinde 250 baz puanlık indirim yaptıktan sonra vatandaşlar arasında kredi sicil affı bir kez daha gündeme geldi. Türkiye'de sayıları yüz binleri bulan bireysel kredi ve kredi kartı ödemesi mağdurları, gecikmeye düştükleri için bankalar tarafından yasal takibe alınmaktadır. Bu durumda da kredi sicili bozuk olan vatandaşların en az 5 yıl boyunca yeniden kredi kullanmaları engellenmektedir. Pek çok kişinin bu durumda olduğu bilindiği için enflasyon rakamlarıyla birlikte bankaların müşterilerine sundukları bireysel kredi türlerinde faiz oranları düşürülse bile kredilere istenen talep bir türlü yakalanamamaktadır.

Bankaların kredi sicili bozuk olanlara da kredi kullandırmasının önünü açacak olan kredi sicil affı yeniden gündeme geldi. Daha önce çıkartılan kredi sicil affı yasasında yüz binlerce esnaf  başta olmak üzere vatandaşlar yararlanabilmişti. Gözler yeniden yetkililere çevrildi.

Bankalar tarafından çeşitli sebeplerden dolayı kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşların yeni bir kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptıklarında kara listeye takıldıkları ve bankalar tarafından işlemlerinin zorlaştırıldıkları bilinmektedir. Kredi sicil affı sayesinde sicili bozuk olup, kara listeye alınan vatandaşlar listeden adlarını sildirerek sicillerinin temizlenmesini sağlayabilirler. Henüz sicil affı yasasının meclisten geçeceğine dair net bir bilgi bulunmuyor. Kredi sicil affına dair sıcak gelişmeler olduğunda yine haber sitemizden detayları takip edebilirsiniz.

Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları

Daha önce başta esnafın tüm borcunun bir defaya mahsus affedilmesi yerine, borçların yapılandırma yoluna gidilmişti. İşyerini kapatan, esnaf olmayan ve ticaretle uğraşmayan fakat daha önceden ticari faaliyetleri sebebiyle kara listeye alınan kişilerin borçlarını yapılandırmaları durumunda çıkarılan kredi sicil affından yararlanmaları sağlanmıştı. Borcunu tamamen ödemesine rağmen 5 yıllık kara liste bekleme süresinin dolmasını bekleyen vatandaşlar yapılandırma ve kredi sicil affı haberlerini takip etmeye devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER