Son Dakika: Kamu Bankalarından Cazip Oranlı Taşıt Kredisi Kampanyası

Son dakika gelişmesi olarak ajanslara düşen haberde; kamu bankalarının aldıkları ortak karar ile birlikte yerli üretim olan otomobillere yönelik kredi faiz oranını %0.49 ile %0.69 arasına çektiği duyuruldu. Türkiye'de faaliyet gösteren kamu bankaları; T.C. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, Türkiye'de üretilen binek ve hafif ticari taşıtlar için uyguladıkları taşıt kredisi faiz oranını aylık %0,49 ile %0,69 aralığına düşürdü.

Son Dakika: Kamu Bankalarından Cazip Oranlı Taşıt Kredisi Kampanyası
Aralarında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın bulunduğu kamu bankaları yaptıkları ortak açıklama ile taşıt kredisi türünde uyguladıkları faiz oranlarını güncellediklerini duyurdu. Kamu bankaları tarafından yapılan ortak açıklamaya göre 3 banka, (T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank) bireysel ve kurumsal müşterilerine yönelik tüm bankacılık hizmetlerinde yaptıkları öncü uygulamalara bir yenisini daha ekleyerek Türkiye'de üretim yapan otomotiv markaları ile iş birliği gerçekleştirdiğini kamuoyu ile paylaştır. Yapılan açıklamada söz konusu işbirliğinin ülkemizdeki yerli üretimi desteklemek amacıyla yapıldığına dikkat çekildi.

Taşıt Kredisinde %0,49'dan Başlayan Cazip Faiz Oranları


Türkiye'de otomotiv üretimi firmaları ile anlaşma yapan kamu bankaları, Türkiye'de üretilen binek ve ticari taşıtlar için şu şekilde taşıt kredisi faiz oranı güncellemesinde bulundu:

  • Araç Tipi (0 km): Binek araçlar

  • Kullanılacak taşıt kredisi tutarı: 50.000 TL - 120.000 TL

  • Kullanılacak taşıt kredisi vade sayısı: 18 ay - 36 ay

  • Taşıt kredisinde uygulanan aylık faiz oranı: %0,49 - %0,69
 

  • Araç Tipi (0 km): Ticari araçlar

  • Kullanılacak taşıt kredisi tutarı: 72.000 TL - 120.000 TL

  • Kullanılacak taşıt kredisi vade sayısı: 30 ay - 60 ay

  • Taşıt kredisinde uygulanan aylık faiz oranı: %0,49 - %0,69


Kamu bankaları ile Türkiye'de faaliyet gösteren otomotiv firmaları arasındaki iş birliği kapsamında " Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Paketleri" hazırlanarak uygulamaya konuldu. Bu sayede otomotiv üreticisi firmalarla yapılan anlaşmaların sonucunda Türkiye'de üretilen binek ve ticari taşıtların alımında uygulanan kredi faizleri düşürülmüş oldu.

T.C. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yetkilileri tarafından hazırlanan paketler doğrultusunda, fiyatı 50 bin ila 120 bin arasında bulunan sıfır kilometre binek araçlarda 18-36 ay vade için aylık faiz oranı yüzde 0,49 - 0,69 bandında uygulanacak. Bununla birlikte fiyatı 72 bin ila 120 bin arasında değişen sıfır kilometre ticari araçlarda ise 30-60 ay vadeli kredi; aylık yüzde 0,49 - 0,69 faiz oranı ile kullanılabilecek.

Anlaşmalı Otomotiv Firmaları Hangileri?


Son dakika gelişmesi olarak T.C. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklama ile hangi otomotiv firmaları ile anlaşma yapıldığı da belirlenmiş oldu. Taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmakla birlikte kampanyanın otomotiv sektörüne de önemli bir hareketlilik getirmesi hedefleniyor. Anlaşmalı otomotiv firmaları uygun faizli taşıt kredisi kullanılarak satın alınacak olan aracın tipi yani binek veya ticari olmasına göre değişiklik gösterebiliyor. Buna göre, "Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Paketleri" kampanyası dahilinde anlaşmalı firmalar şu şekilde kamuoyuna duyuruldu:

  • Binek araç üreticisi otomotiv firmaları: Fiat, Honda, Hyundai, Renault Mais

  • Ticari araçlar: Fiat, Ford, Isuzu, Karsan, Temsa


Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Paketleri" kampanyasının başlangıç ve bitiş tarihleri ise 1.10.2019 ve 31.12.2019 tarihleri olarak belirlendi. Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşların yıl sonuna kadar kamu bankalarına şahsen taşıt kredisi başvurusunda bulunmaları gerekiyor.
Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2019, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER