Son Dakika: Merkez Bankası Kredi Kartı Faizlerini Düşürdü

Resmi Gazete'de yayımlanan ilanla resmen yürürlüğe giren yeni uygulamayla birlikte kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranları düşürüldü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan karar neticesinde; Türk Lirası bazında gerçekleşen işlemlerde uygulanan güncel faiz oranı %2 seviyesinden %1,6'ya indirildi.

Son Dakika: Merkez Bankası Kredi Kartı Faizlerini Düşürdü
Bunun yanında kredi kartı borcu ödemesinde aylık gecikme faizi oranı da %2,4 seviyesinden %2'ye çekilmiş oldu. TCMB kararı ile kredi kartı işlemlerinde uygulanan yabancı para cinsinden (dolar, Euro vb) faiz oranları da indirildi. Merkez Bankası tarafından alınan bu kararın 1 Ekim 2019 tarihi itibarıyla geçerli olacağı duyuruldu.Son dakika gelişmesi olarak ajanslara düşen habere göre kredi kartı işlemlerinde uygulanan faiz oranları düşürüldü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları hakkında değişiklik yapılmasına dair tebliği, bugün itibarıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan ilana göre kredi kartı faizlerindeki indirimler 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren resmen uygulanmaya başlayacak.

Faiz Oranı %2'den %1,60'a Düştü


Merkez Bankası'nın almış olduğu faiz oranı indirim kararına göre Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı %2 seviyesinden %1,60 seviyesine çekildi. Bununla birlikte kredi kartı işlemlerinde borç ödemede uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı da %2,40 seviyesinden %2'ye düşürülmüş oldu.

Türk Lirası bazında yapılan işlemler dışında yabancı para cinsinden (Euro, dolar vb) yapılan kredi kartı işlemlerinde kredi kartı akdi faizi %1,6 seviyesinden %1,28'e çekilirken, aylık gecikme faizleri de %2'den %1,68'e düşürüldü.

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCBM) temmuz ve eylül aylarında birer kez yapmış olduğu toplam 750 baz puanlık politika faizi indirimi sonrası taşıt, konut ve ihtiyaç kredilerinde de faizlerin düşürülmesine uygun zemin hazırlamıştı. Yapılan araştırmalara göre bankalardan alınan bireysel kredilerin dışında en yüksek borçlanma aracı olarak kredi kartları öne çıkıyordu.

Bankalar Faiz İndirimine Devam Ediyor


Merkez Bankası'nın politika faizini iki aylık süreç içerisinde 750 baz puan düşürmesinin ardından bankalar da düşen faizleri tüketicilere sundukları bireysel kredi türlerinde yansıtmaya başladılar. Bankaların bireysel kredi kampanyaları arasında yer alan taşıt, ihtiyaç ve konut kredilerinde uygulanan aylık faiz oranları düşmeye devam ediyor.

İlk olarak Türkiye İş Bankası konut kredisi faiz oranlarında 120 ay vadeye kadar ev kredisi kullanımlarında %1,17 oranını uygulayacağını açıklamasının ardından kamu bankaları arasında yer alan T.C. Ziraat Bankası ve Vakıfbank da indirime gittiklerini duyurdu. Müşterilerine sundukları güncel bireysel kredi ürünlerinde uygulanan aylık ve yıllık faiz oranında indirim yapan bankalar arasında Türk Eximbank da yer alıyor.

Bu doğrultuda Ziraat Bankası kredi türlerinde uygulanan faiz oranlarını 16 Eylül'den itibaren geçerli olacak şekilde indirdiğini duyurdu. Ziraat Bankası'nın kurumsal internet sitesi üzerinden yapılan kamuoyu açıklamasına göre banka, bireysel kredi türlerinin yanı sıra işletme ve kurumlara özgü kredi faiz oranlarını da 16 Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yıllık %13 ila %15,5 aralığına kadar düşürdü.

İhtiyaç, Konut ve Taşıt Kredi Faizleri Düşürüldü


Ziraat Bankası'ndan kullanılan ihtiyaç kredisinde maaşlarını Ziraat Bankası'ndan alan müşteriler için %1,25 güncel faiz oranı uygulanırken, maaş dışı müşteriler için ise aylık %1,35 faiz oranı uygulanıyor. Konut kredilerinde 500 bin TL ve üzeri kredilerde aylık faiz oranı %1,19 olarak belirlendi.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER