Son Dakika! Yapı Kredi Bankası'nda Ortaklık Sona Erdi! Yönetim Hakkı Koç'un Oldu

Yapı Kredi'de yeni döneme giriliyor. Koç Grubu ile UniCredit'in yüzde 50 - yüzde 50 ortaklığı bitiyor. Bundan sonraki dönemde bankanın yüzde 18'lik halka açıklığı korunurken kalan paylarda yönetim ve söz hakkı Koç'un oldu. İşte detaylar...

Son Dakika! Yapı Kredi Bankası'nda Ortaklık Sona Erdi! Yönetim Hakkı Koç'un Oldu

Yapı Kredi Bankası'nda UniCredit ile Koç Grubu arasındaki ortaklığı bitiren "fesih anlaşması" bugün imzalandır. İşlemlerin tamamlanmasının ardından Koç Topluluğu, UniCredit iş ortaklığı sona ererken Yapı Kredi'deki ortaklık yapısı da yeniden düzenlenecek. Yapı Kredi'de UniCredit ve Koç Grubu'nun yüzde 50 - yüzde 50 ortak olduğu Koç Finansal Hizmetler'in tüm hisseleri, söz konusu fesih anlaşmasının ardından Koç Grubu'na geçecek.

Yapı Kredi'nin yüzde 81.90 hissesi Koç Finansal Hizmetler'e ait olurken, işlem sonrasında Koç Grubu, Yapı Kredi bankasının sermayesinde yüzde 9.04 oranında doğrudan, yüzde 40.95'ine de Koç Finansal Hizmetler şirketi üzerinden dolaylı yoldan sahip olacak. UniCredit ise Yapı Kredi sermayesinde yüzde 31.93 pay sahibi olurken, Yapı Kredi'nin kalan yüzde 18.08 oranındaki hisseleri, halka açık olacak şekilde Borsa İstanbul'da işlem görmeye devam edecek. İşlemlerin düzenleyici otoritelerden gerekli onayların alınmasının ardından 2020 yılının ilk yarısında tamamlanacağı öngörülüyor.

Ali Koç'tan Ortaklık Feshi Açıklaması

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, bankanın yeni döneminin tüm taraflar ve müşteriler için hayırlı olmasını diledi. Türkiye'nin en büyük 3. özel bankası olan Yapı Kredi, sağlam bilanço yapısı, yenilikçi, sınır tanımayan hizmet anlayışı ve marka gücüyle potansiyelini her geçen gün artırdığını dile getiren Ali Koç, UniCredit ile 2002 yılında KoçBank ile başlayan, 2005 yılından bu yana ise Yapı Kredi ile devam eden ortaklığın bankanın gelişimine çok büyük katkı sağladığını söyledi.

"Bilindiği üzere UniCredit şirketi bir süredir portfoyünü sadeleştirme ve kaynak dağılımını optimize etme stratejisi yürütüyor. Koç Topluluğu olarak Yapı Kredi bankamızın hedefini büyüttüğümüz bir dönemdeyiz." diyen Ali Koç, her iki tarafın da kendi  stratejik hedefleri ve amaçları doğrultusunda ortaklık stratejilerini yeniden yapılandırma kararı aldıklarını söyledi.

"Yeni Dönemin Başlangıcına Şahitlik Ediyoruz"

17 yıldır yürütülen uyumlu iş birliği için UniCredit şirketine teşekkürlerini sunan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, "Ülkemizin ekonomisine ve bankacılık sektörüne olan inancımızın büyük bir göstergesi olarak, işlemlerin tamamlanmasının ardından Yapı Kredi'de en büyük pay sahibi Koç Grubu olacak. Yapı Kredi için yeni bir dönemin başlangıcına şahitlik ediyoruz." dedi.

Yapı Kredi bankasının yeni dönemde güçlenerek büyümeye devam edeceğini söyleyen Ali Koç, "Ülkemiz ekonomisine sağladığımız katkıyı ve yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz." açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER