Vakıflar Bankasının %58 Hissesi Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Devredildi

Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait toplam büyüklüğü 13.9 milyar TL olan Vakıfbank hisseleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredildi. Varlık Fonu şemsiyesi altında bulunmayan Vakıfbank'ın hisseleri Hazine'ye aktarıldı...

Vakıflar Bankasının %58 Hissesi Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Devredildi

Türkiye'de bankacılık sektörü aktiflerine göre ülkenin dördüncü büyük bankası konumunda olan Vakıfbank'ın ana hissedarları arasında yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün idare ve temsil ettiği, sermayenin yarısından fazlasını oluşturan hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredilmesine yönelik karar verildi. Bankanın A ve B grubu hisselerinin Hazine'ye devredilmesinin ardından toplam büyüklüğü 13.9 milyar TL tutarında olan bu hisselerle Bakanlığın ne gibi bir planı olduğu henüz açıklanmadı.

Resmi Gazete'de Yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre Vakıfbank'ın yarısından fazlasını oluşturan bu hisselerinin en geç bir hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı pay defterine kaydedileceği belirtildi. Devredilecek olan payların henüz borsada işlem görmediği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Kararı'nda hisse devrinin diğer mülhak vakıflara ait olanları içermediği ifade edildi. Bununla birlikte Hazine'ye devredilen A ve B grubu hisselerin beher değerinin 9.4956 lira olarak belirlendiği açıkladı. Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, geçtiğimiz yıl Vakıfbank'taki Vakıflar Genel Müdürlüğü hisselerinin hazine tarafından satın alınarak Vakıf Katılım'a sermaye olarak aktarılacağını ifade etmişti.

13.9 Milyar TL Devredilecek

Reuters'tan alınan verilere göre devredilecek A ve B grubu hisselerinin hesaplama sonuçları göz önünde bulundurularak Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredilecek hisselerin 13.9 milyar lira değerinde olduğu ifade edildi. Son çeyrek bilançosuna göre Vakıfbank'ın 2.5 milyar lira olan sermayesinin yüzde 58.62'sinin A ve B grubu hisseler oluşturuyor. A ve B grubu payların yüzde 58.45'i yani neredeyse tamamı da Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün elinde bulunuyor.

Öte yandan Türkiye'nin en büyük dördüncü bankası konumunda olan Vakıfbank'ın hisselerinin yüzde 25.22'si borsada işlem gören D grubu paylardan oluşurken, Vakıfbank emekli sandığının elinde yüzde 15.45 C grubu pay, diğer mülhak ve mazbut vakıfların elindeyse yüzde 0.18 oranında olan B grubu pay bulunuyor.

Vakıfbank Varlık Fonu Kapsamında Bulunmuyor

Üç büyük kamu mevduat bankası arasında yer alan Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank'tan sonra geliyor. Diğer iki kamu bankasından Ziraat Bankası'nın hisselerinin tamamı, Halkbank'ın ise yüzde 51.06'sı Türkiye Varlık Fonu kapsamında bulunuyor.

Vakıfbank'tan Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, söz konusu devir işleminin 6219 sayılı Kanun gereğince Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın yürürlüğe girdiği 3 Aralık 2019 tarihinden itibaren 1 haftalık süre içinde tamamlanacağı ifade edildi.

6219 sayılı Kanun'un ilgili maddelerinde yer alan hükümler uyarınca, 3 Aralık 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı'nda belirtilen hisselere ilişkin devir işlemleri hakkında pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğü ile birlikte Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri uygulanmayacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER