Yapı Kredi İlk 9 Ayda 3 Milyar 337 Milyon TL Kâr Ettiğini Açıkladı

Yapı Kredi Bankası 2019'un ilk 9 aylık döneminde net 3 milyar 337 milyon TL kâr ettiğini açıkladı. Bankanın aynı dönemdeki konsolide aktif büyüklüğü ise 396,9 milyar TL olarak açıklandı...

Yapı Kredi İlk 9 Ayda 3 Milyar 337 Milyon TL Kâr Ettiğini Açıkladı

Yapı Kredi tarafından yapılan açıklamaya göre banka, 2019 yılının ilk 9 aylık döneminde nakdi ve gayri nakdi kredilerde özel bankaların üzerinde bir performans göstererek ülke ekonomisine 311 milyar TL kaynak sağladı. Türkiye'nin en çok bireysel ve ticari müşteriye sahip bankaları arasında gösterilen Yapı Kredi bankasının söz konusu dönemde konsolide bazda toplam nakdi kredi hacmi 222,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Bankanın toplam müşteri mevduatı hacmi ise %7 artışla 214,4 milyar TL'ye yükseldi.

Yapı Kredi'ye Duyulan Güven Teyit Edildi

Yapı Kredi CEO'su Gökhan Erün, bankanın kuruluşunun 75. yılı kapsamında, daha önceki yıllarda olduğu gibi "Hizmette Sınır Yoktur." anlayışıyla ülke ekonomisine katkı verilmeye devam edildiğine dikkat çekti. Bankanın ana hissedarlarından aldıkları destek ile birlikte güçlü likidite yapısı, insanı merkeze alan yenilikçi, sınır tanımayan hizmet anlayışı ile yılın ilk 9 ayında da yüksek performans gösterildiğini ifade eden Gökhan Erün, "Bu dönemde Türkiye ekonomisine 311 milyar liralık kaynak sağladık. Konsolide aktif büyüklüğümüz ise 396.9 milyar lira olarak gerçekleşti" dedi.

Yapı Kredi'nin söz konusu 9 aylık dönemde de güçlü bilanço yönetimine devam ettiğini kaydeden Erün, bankanın güçlü likidite yapısını daha da sağlamlaştırdığını, yılın ilk dokuz ayında alınan toplam 1.980 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisinin uluslararası piyasalarda Türkiye'ye ve Yapı Kredi'ye duyulan güveni bir kez daha gösterdiğine vurgu yaptı. Erün açıklamasında "Yılın ikinci yarısında alınan sendikasyon kredileri arasında en yüksek katılımcıya sahip işleme imza attık. Bununla birlikte, yıl boyunca hayata geçirdiğimiz sermayemizi destekleyici ihraçlar ve içsel sermaye yaratımı sayesinde konsolide sermaye yeterlilik rasyomuzu 2018 yılı sonuna göre 185 baz puan artış ile yüzde 16,7 seviyesine yükselttik." ifadelerini kullandı.

Kredi Kartlarında Tarihi Rekor

"Teknolojiyi, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak ve deneyimini zenginleştirecek şekilde iş süreçlerimize entegre etmeyi sürdürüyoruz." açıklamasında bulunan Yapı Kredi CEO'su Gökhan Erün, dijital bankacılık çalışmalarının akabinde son 1 yıl içinde aktif dijital bankacılık müşteri sayısının %18, mobil bankacılık müşterilerinin sayısının ise %22 oranında arttığını ifade etti.

Kartlı ödeme sistemlerinin bir numaralı markası olan World ile kredi kartları alanında 31 yıldır tarihsel liderliğin devam ettiğini hatırlatan Erün, "Kredi kartı alacak bakiyesinde yüzde 19,4’lük pazar payı ile liderliğimizi sürdürüyoruz. Sektörlerinin lider kurumları Yapı Kredi Leasing, Yapı Kredi Faktoring ve Yapı Kredi Yatırım’ın yanı sıra tüm iştiraklerimiz ile birlikte güçlü, sağlıklı bir şekilde büyüyoruz." açıklamalarıyla bankanın sağlam adımlar attığına dikkat çekti.

Bankahaberi.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER