Ziraat Bankası 0.69 Faizle Konut Kredisi Verecek Mi?

Merkez Bankası’nın politika faizini bir kez daha indirmesinin ardından ev satın alacak vatandaşlar gözlerini konut kredisi faiz oranlarına çevirdi. Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı 0.69’a düşecek mi? İşte beklentiler ve detaylar…

Ziraat Bankası 0.69 Faizle Konut Kredisi Verecek Mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında da beklentiler doğrultusunda faiz indirimi kararı alınmasının ardından Banka, politika faizinde 200 baz puanlık bir indirim yapmıştı. Bu kararın ardından vatandaşlar gözlerini bankaların kredi faiz oranlarına diktir. Temmuz ayında TCMB faiz indirimi kararının ardından bankalar da hızlı bir şekilde faiz oranlarını indirmişti. Ev satın alacaklar yeni yıl öncesinde Ziraat Bankası’nın 0.69 faizle konut kredisi vermesini bekliyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankaları, Merkez Bankası’nın faiz kararı doğrultusunda konut kredisinde uygulanan faiz oranlarını düşürecek mi?

Analistlerin ve Vatandaşların Beklentisi Farklı

Konut kredisi faiz oranlarında indirim yarışı devam ederken, Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren özel ve kamu bankalarından kredi çekerek ev satın almak isteyen vatandaşlar da kararsız bir süreç yaşıyor. Faizlerde son durumu yakından takip eden vatandaşlar, 2019 yıl sonuna özellikle kamu bankalarından son bir faiz indirimi kampanyası daha bekliyor. Öte yandan bankaların 2020 yılında konut kredisi faizlerinden nasıl bir yol izleyeceği de merak ediliyor. Analistler ve sektör temsilcileri 2020 yılında konut kredisi faizlerinin nasıl şekilleneceği hakkında açıklamalarda bulundu.

Yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanmak isteyemeyen vatandaşlar Merkez Bankası’nın faiz indirim kararının ardından gözlerini kamu bankalarına dikti. Merkez Bankası’nın 2019 yılı içinde önden yüklemeli faiz indirimi gerçekleştirdiğini belirten ekonomistler, bankanın faiz indirimi politikasının artık geride kaldığına dikkat çekti.

Yıl içinde politika faizinde 12 puanlık bir indirim gerçekleştiren Merkez Bankası’nın imkanlarını en iyi şekilde değerlendirdiği ve piyasalarda düşen faize rağmen bozulmalar görülmediğini belirten ekonomistler, bankanın faiz indirim döneminin sonuna gelindiğini ifade etti. Yılı yüzde 11 civarında kapatması öngörülen enflasyon ile faiz arasındaki farkın 1 puana kadar indiği belirtilirken vatandaşların talep ettiği gibi büyük indirimler yapmaya yer kalmadığı öğrenildi.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı Düşer Mi?

Merkez Bankası tarafından büyük faiz indirimlerinin beklenmediği 2020 yılında Ziraat Bankası başta olmak üzere kamu bankalarının da özellikle konut kredisi faiz oranlarında nasıl bir politika izleyecekleri merak ediliyor. Enflasyon rakamları baz alındığında Merkez Bankası’nın 21 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştireceği faiz toplantısından itibaren faiz indirimlerine yeniden başlayabileceği belirtilirken, bu sever ciddi faiz indirimleri yerine çok küçük düzeyde indirimlerin gerçekleştirilebileceği ifade edildi. TCMB’nin politika faizinde küçük indirimler yapmasının da konut kredisi faiz oranlarına ciddi bir etkisinin olmasına ihtimal verilmiyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Kaya
Ali Kaya - 10 ay Önce

0532 651 21 41

Yusuf
Yusuf - 10 ay Önce

Kabaçam

Meral bitik
Meral bitik - 7 ay Önce

Mugla köyceğiz de ne zaman toki yapılacak halk bankasına 2019 mart da paralarımızı yatırdık bizim evimiz olmayacakmış başka gerrede yazılamıyoruz Mugla büyük şehiri arıyorum hiç bilgimiz yok diyorlar Mugla dan bari bana bir ev verin şu kira illetinden kurtarın benide ne olur sizlere yalvarıyoruz olacak mı bizimde evimiz ne olur haber verin bizlerde

SIRADAKİ HABER