BankalarDöviz & BorsaGündem
Trend

BBVA’nın 15 liradan aldığı Garanti 27 lirayı gördü

İspanya merkezli finans kuruluşu BBVA, mayıs ayında 15 liradan aldığı Garanti hisseleri 27 lirayı gördü. Böylece BBVA, maliyetinin yarısını çıkarmış oldu. Detaylar haberimizde.

Tüm dünya borsalarında artan resesyon emareleri sonrası sert düşüşlere sahne oluyor. Borsa İstanbul ise bu atmosferden pozitif ayrışmaya devam ediyor. Zira artan enflasyon oranları sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçtiğimiz Para Politikası Toplantısında politika faizlerini beklentilerin tersine yüzde 14’ten yüzde 13’e düşürmüştü. Bu gelişmenin ardından faize alternatif olarak bilinen borsa bankacılık hisseleri öncülüğünde yükselişe geçmişti. Öte yandan geçtiğimiz mayıs ayında BBVA, yüzde 11’ine sahip olduğu Garanti bankasının tüm hisselerine sahip olduğunu açıklamıştı. Daha sonra yaptığı gönüllü alımlarla birlikte ise Garanti bankasının yüzde 76’sına sahip olmuştu.

Garanti bankası hissesi borsa grafiği
Garanti bankası hissesi borsa grafiği

BBVA, maliyetinin yarısını çıkardı

BBVA, bu satın almanın üzerinden yaklaşık 3 ay gibi kısa bir süre geçmesinin ardından 15 lirada aldığı hisseler 27 liraya kadar yükseldi. Böylece BBVA, bankayı almak için yaptığı maliyetin yarısını daha 3 ayda çıkarmış oldu.

Diğer yandan gönüllü alımları tamamladığı 18 mayıstan itibaren Garanti hissesi TL bazında yüzde 80, euro bazında ise alım fiyatının yüzde 60 üzerinde prim yapmış oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu