Kripto Para

BDDK Başkanı Akben’den kripto para açıklaması: Kafalar karışık

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben kripto paralarla ilgili olarak açıklamada bulundu. Akben, kripto paralarla ilgili olarak kafaların karışık olduğunu ve acil düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Kripto paralar gündemdeki yerini koruyor. Bir süredir kripto paralarla ilgili yetkili kurumlar çalışmalarını sürdürürken bugün kripto paralarla ilgili bir açıklamada BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’den geldi. Akben, kripto paralarla ilgili olarak kafaların karışık olduğunu ve acil düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen ‘3’üncü Uluslararası İslami Muhasebe ve Finans Konferansı’na katıldı. Akben, konferansta yaptığı konuşmada kripto para düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kafalar karışık

BDDK Başkanı Akben, 3’üncü Uluslararası İslami Muhasebe ve Finans Konferansı’nda yaptığı konuşmada kripto para konusunun insanların kafasını karıştırdığını, dünyada birçok ülkede bu alanda düzenleme yapılmadığını ve Türkiye’de gerekli toplantıların yapıldığını belirtti.

bddk başkanı mehmet ali akben insaların kripto paralarla ilgili kafası karışık açıklamasında bulundu

Açıklamasının devamında Ankara kripto paralarla ilgili bir toplantıya katıldığını belirten Akben, ‘’ Elbette kripto para konusunda da çalışmalar var. Kafalar karışık bu konuda. Bu konuda dünyanın birçok ülkesinde henüz bir düzenleme yapılmamış. Bu para neyin yerini alacak, sistem nereye evrilecek. Yeni olan bir şeye karşı çekince her zaman olduğu gibi dikkatli davranma şeklinde gerçekleşiyor. Biz İslami finans tabirini katılım finans olarak kullanıyoruz. Katılım finans çalışmaları kanununda son safhalara geldik. Ülkemizde bankacılık hakim bir sistemden bahsediyoruz. Katılım bankalarının sektör içindeki payı yüzde 8’lerde ama sermaye içindeki payı yüzde 5’lerde. Krediler tarafında yüzde 10’larda. KOBİ kredileri tarafında ise yüzde 30’larda. Ülkemizde de bir tasarruf açığı var. Büyümek istiyoruz haliyle yabancı kaynak sağlamak istiyoruz. Son dönemlerde dünyada bir enflasyon problemi yaşıyoruz, enerji problemi yaşıyoruz. Bundan en fazla etkilenen ülkelerden de birisiyiz. Beklentimiz enflasyon sarmalından yakın zamanda kurtulmak. Alternatif finans ürünlerini çağımızdan önce yakalamak isteyenlerden önce yakalamak zorundayız. Bizim gibi tasarruf açığı olan ülkelerde yeni teknolojiler, yeni yatırım alanları yaratmak elbette çok önemli. İslami finans mevcudun devamı şeklinde olduğu takdirde bir anlam ifade etmez. Mutlak suretle bir alternatif haline gelmesi lazım. Burada büyük bir pasta var. Büyük bir rekabet var. Karşıda daha büyük bir grup var.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu